Marchionne nie jest już w stanie rządzić koncernem FCA, nowy szef także w Ferrari

Marchionne nie jest już w stanie rządzić koncernem FCA, nowy szef także w Ferrari

Marchionne nie jest już w stanie rządzić koncernem FCA, nowy szef także w Ferrari

Podaj dalej

Problemy zdrowotne dotychczasowego szefa FCA (Fiat Chrysler Automobiles) – Sergio Marchionne,  zmusiły radę nadzorczą do podjęcia zmian na fotelu głównego szefa. Nowym przywódcą koncernu został Mike Manley, a rolę szefa sportowej marki Ferrari przejmie Louis Carey Camilleri.

Sergio Marchionne, dotychczasowy szef koncernu Fiat Chrysler Automobiles w ostatnich dniach przeszedł operację ramienia, jednak według oficjalnego komunikatu włosko-amerykańskiego koncernu, po zabiegu nadal nie jest w stanie pełnić funkcję prezesa.  Jak donosi włoska agencja prasowa ANSA, stan zdrowia Marchionne jest na tyle poważny, że 66-latek nie będzie w stanie dalej piastować funkcji najważniejszej osoby w firmie.

Podczas tego tygodnia pojawiły sie nieoczekiwane komplikacje zdrowotne po zabiegu chirurgicznym, który przeszedł pan Marchionne. W ostatnich dniach jego stan zdrowia wyraźnie się pogorszył i z tego względu nie będzie już w stanie powrócić do pracy, czytamy w oficjalnym komunikacie.

Jego obowiązki od tygodnia pełni Mike Manley (54 l.), który z koncernem związany jest od 2009 roku. W swoich planach zamierza mocno postawić na rozwój samochodów ekologicznych a jednym z filarów nowej strategii ma być marka Jeep.

Nowi szefowie Ferrari

Sergio Marchionne planował również pozostać na stanowisku prezesa i dyrektora generalnego FCA do 2019 i pełnić rolę szefa w Ferrari do 2021 roku. Pod koniec czerwca przeszedł operację i od tego czasu cierpiał na poważne komplikacje, donosi Reuters. W 2014 r. zastąpił wieloletniego przewodniczącego Ferrari, Luca Cordero di Montezemolo.

Po eskalacji starć dwóch dyrektorów o strategię i rolę Ferrari w grupie Fiata i Chryslera, to ten pierwszy przejął palmę pierwszeństwa nad władaniem włoskiej legendy. Montezemolo chciał zachować niezależny status Ferrari i ograniczyć roczną sprzedaż do około 7 000 samochodów rocznie, tylko po to aby zachować ekskluzywny charakter marki. To zderzyło się z celem Marchionne polegającym na powiększeniu Ferrari do 10 000 w celu zaspokojenia rosnącego popytu.

Jednak ze względu na pogarszający się stan zdrowia Marchionne, na nowych przywódców Ferrari nominowani zostali Louis Carey Camilleri oraz John Elkann (wnuk legendy włoskiego koncernu, którym był Gianni Agnelli). Ten drugi aktualnie kieruje spółką Excor, która ma swoje aktywa także w klubie piłkarskim Juventus Turyn. W ostatnich dniach w jego szergi wstąpił Cristiano Ronaldo, co spowodowało protesty pracowników Fiata. Elkann jest członkiem zarządu Ferrari od 2015 roku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News