Łukjaniuk zwycięski w finale sezonu

Łukjaniuk zwycięski w finale sezonu

Łukjaniuk zwycięski w finale sezonu

Podaj dalej

Aleksiej Łukjaniuk/Aleksiej Arnautow zdecydowanie zwyciężyli w 45. Rajdzie Cypru. Rosyjski duet był najszybszy aż na jedenastu z trzynastu rozegranych oesów, co dobitnie pokazuje ich dominację. Druga załoga Marijan Griebel/Pirmin Winklhofer straciła do nich 2:12,2 minuty, a Ralfs Sirmacis/Arturs Simins 2:56 minuty.

AUTO - ERC CYPRUS RALLY 2016

Końcówka rajdu miała być emocjonująca dzięki Golden Stage, na który miały składać się dwa ostatnie odcinki, ale plany organizatorów zostały pokrzyżowane. Najpierw opóźniono start OS13, później skrócono próbę z 20 do 11 kilometrów, a na koniec ją odwołano. Wszystko przez okolicznych rolników, którzy pojawili się w nieodpowiednich miejscach. Na szczęście na OS14 nie było takich trudności i udało się dokończyć imprezę. Najlepszy czas na tym odcinku osiągnął Łukjaniuk i to on zgarnął 25 tysięcy euro. 15 000 wygrał Sirmacis, a o pięć tysięcy mniej Griebel. Nagrody otrzymały także dwie najlepsze załogi klasy przednionapędowej. Odpowiednio 7 000 i 3 000 zdobyli: Murat Bostanci/Onur Vatansever oraz Bugra Banaz/Burak Erdener.

Łukjaniuk przez cały weekend jechał niemalże perfekcyjnie. Bezsprzecznie Rosjanin jest najszybszym kierowcą w stawce mistrzostw Europy, ale miał też problem z regularnością, dlatego w klasyfikacji generalnej uległ Kajetanowi Kajetanowiczowi. Jednak wicemistrzostwo Europy to kolejny krok naprzód dla Aleksieja. Prawdziwą sensacją tej rundy był mistrz Europy juniorów Marijan Griebel. Niemiec po raz pierwszy w życiu startował samochodem klasy R5 i wspaniale się zaprezentował. Podium uzupełnił Sirmacis, który przed ostatnią rundą cyklu miał nadal szanse na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, ale Łotysz przegrał rajd już w piątek. Po nocnych odcinkach tracił do Łukjaniuka przeszło minutę i było już jasne, że nie ma szans w starciu z Rosjaninem.

AUTO - ERC CYPRUS RALLY 2016

– Definitywnie był to dla nas bardzo ciężki rajd. Zarządzaliśmy naszym tempem i cieszę się, że ostatecznie wygraliśmy nagrodę dla naszych sponsorów i zespołu. W trakcie sezonu kilka razy mieliśmy pecha, ale teraz jestem szczęśliwym facetem. Pokazaliśmy naszą prędkość na różnych nawierzchniach i w zróżnicowanych warunkach. Oczywiście, trzeba myśleć o przyszłości, ale teraz nie zaprząta mi to głowy – powiedział Łukjaniuk.

Czwarte miejsce na Cyprze zajęli David Botka/Peter Szeles. Dla Węgrów był to niezwykle ciężki sezon, pełen awarii. Jednak mistrzowie ERC-2 z 2015 roku udanie kończą rok i mogą z optymizmem patrzeć w przyszłość. Dalsze miejsca zajęli Cypryjczycy, którzy jeździli Lancerami, a więc rywalizowali w kategorii ERC-2. Na piątym miejscu uplasowali się Christos Demostheneous/Pambos Laos, a dalej znaleźli się: „Chips Junior”/Antonis Chrysostomou, Costas Zenonos/Phanos Christofi, Savvas Savva/Andreas Papandreou, Michalis Posedias/Georgios Alexandrou oraz Stavros Antoniou/Demetris Pieri.

AUTO - ERC CYPRUS RALLY 2016

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News