Wiemy, kto zastąpi Mazepina! Haas dał pierwsze odpowiedzi

Wiemy, kto zastąpi Mazepina! Haas dał pierwsze odpowiedzi

Nikita MazePin Haas F1 Team Formuła 1 2022

Podaj dalej

Po tym, gdy zespół Haas zdecydował się rozwiązać kontrakt ze swoim rosyjskim sponsorem, co jednocześnie poskutkowało zakończeniem współpracy z Nikitą Mazepinem, poznaliśmy kierowcę, który poprowadzi auto amerykańskiej ekipy podczas najbliższych testów Formuły 1.

Haas zapewnia stabilność

Gene Haas, właściciel zespołu, przyznał w rozmowie z The Associated Press, że mimo zerwania umowy ze spornem tytularnym ekipy, ta pozostaje stabilna finansowo.

Pojawiło się dużo ostrej krytyki w kwestii inwazji na Ukrainę. Stawało się to przytłaczające. Nie możemy sobie z tym wszystkim poradzić, podobnie jak nasi inni sponsorzy – tłumaczył decyzję o zerwaniu umowy.

Od testów w Bahrajnie na autach ekipy ma pojawić się logo firmy produkującej narzędzia CNC. Gene Haas jednocześnie zapewniał, że jego firma jest głównym źródeł finansowego wsparcia ekipy.

Haas zawsze był głównym sponsorem. Nie wiem, dlaczego ludzie mówili, że stał się rosyjską ekipą. Firma Haas Automation zawsze była na samochodzie. Oczywiście chcielibyśmy mieć więcej pieniędzy, ale jest w porządku – komentował.

Rezerwowy wskakuje do fotela

Haas poinformował jednocześnie, że Nikitę Mazepina podczas najbliższych testów zastąpi Pietro Fittipaldi. Nie jest jednak jeszcze pewne, czy posiadający obywatelstwo Brazylii i USA kierowca na stałe zagości na torach F1.

Jesteśmy w trakcie przyglądania się kilku kandydatom. Zobaczymy, kto będzie dostępny i z czym mamy do czynienia. Do środy na pewno będziemy kogoś mieć. Szukamy. Oczywiście chcielibyśmy znaleźć kogoś z nieco większym doświadczeniem, ale musimy sprawdzić, co jest dostępne – informował Haas.

Jak nie Fittipaldi to kto?

Lista kandydatów do zajęcia fotela w trakcie sezonu jest dość krótka i nieoficjalnie mówi się o trzech nazwiskach. Biorąc pod uwagę powiązania ekipy z Ferrari mocną pozycję ma Antonio Giovinazzi, który rozstał się z Alfą Romeo. Typowany do fotela jest również powiązany z Alpine mistrz Formuł 2: Oscar Piastri. Wymieniany jest również Jehan Daruvala.

Fittipaldi po sezonach spędzonych w kartingu, wyścigową karierę rozpoczął od NASCAR. W 2011 roku był mistrzem NASCAR Whelen All-American Series. W 2014 roku wywalczył tytuł w Protyre Formula Renault Championship, a w 2017 był najlepszy w World Series Formula V8 3.5. W Formule 1 zaliczył dwa wyścigi, gdy zastąpił w ekipie Haasa Romaina Grosjeana. W GP Sakhir 2020 wywalczył siedemnaste miejsce, a w Abu Zabi był dziewiętnasty. W tym sezonie Fittipaldi miał zasilić szeregi polskiego zespołu Inter Europol Competition, który rywalizuje w mistrzostwach świata w wyścigach długodystansowych i w europejskiej serii Le Mans.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News