Walka do ostatnich metrów! Rozstrzygnęły sekundy! Polacy na podium mistrzostw świata!

Walka do ostatnich metrów! Rozstrzygnęły sekundy! Polacy na podium mistrzostw świata!

Walka do ostatnich metrów! Rozstrzygnęły sekundy! Polacy na podium mistrzostw świata!

Podaj dalej

Zmienne warunki, które panowały przez cały weekend na Rajdzie Chorwacji, dały o sobie znać również w niedzielę. Dzięki pogodzie mogliśmy śledzić walkę na sekundy do ostatnich metrów batalii. Zwycięsko wyszedł z niej Kalle Rovanpera. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak w pierwszym tegorocznym starcie wywalczyli drugie miejsce w WRC2!

Zwariowana niedziela

Niedziela składała się z dwóch powtarzanych oesów i niezwykle ważne było dobranie odpowiednich opon. Gdy wydawało się, że po pierwszych dwóch próbach nie dojdzie do większych zmian, na trzecim oesie spadł deszcz. Sprawiło to, że pewnie liderujący do tej pory Kalle Rovanpera stracił fotel lidera na rzecz Otta Tanak. Estończyk przystępował do Power Stage z przewagą 1,4 sekundy.

Na ostatniej próbie rywalizacji zaświeciło piękne słonce, a obaj kierowcy dali z siebie wszystko, by odnieść triumf. Ostatecznie cieszy się z niego Kalle Rovanpera. Fin po przejechaniu dwudziestu odcinków specjalnych pokonał Otta Tanaka o 4,3 sekundy! Dla Fina to czwarty triumf w mistrzostwach świata, pierwszy na asfalcie. Estończykowi na pocieszenie pozostało 35 podium. Toyota świętuje 71 triumf w WRC.

Ogromne szczęście Neuville’a

Trzeci Thierry Neuville, mimo pokazania dobrego tempa, z pewnością będzie chciał jak najszybciej zapomnieć Rajd Chorwacji. Problemy z autem na początku rywalizacji oraz przekroczenie prędkości na dojazdówce przerodziły się w karę, która nie pozwalała walczyć o końcowy triumf. Belg miał również ogromne szczęście na ostatnim oesie rywalizacji. Hyundai i20 N Rally1 wypadł z trasy i mocno uderzył w przydrożny rów. Uszkodzeniu uległy jedynie opony i bezpieczna przewaga po deszczowej wcześniejszej próbie wystarczyła do utrzymania najniższego stopnia podium.

 

Czwarte miejsce dla M-Sport zapewnił Craig Breen. Do czołowej trójki zabrakło 46,3 sekundy. Z punktami za piąte miejsce Chorwację opuszcza Elfyn Evans.

Polskie podium w WRC2

Zmienne warunki panujące przez cały weekend pojawiły się również podczas niedzielnej części rywalizacji. Kluczowy okazał się dobór ogumienia, zwłaszcza na trzecią próbę dnia. Na niej stawka WRC2 była w stanie walczyć z dużo lepszymi konstrukcjami Rally1. Wystarczy wspomnieć, że najszybszy w aucie klasy R5/Rally2: Emil Lindholm uzyskał drugi czas w całej stawce!

Z tymi warunkami najlepiej poradzili sobie Yohan Rossell i Valentin Sarreaud, którzy pewnie wygrali batalię w WRC2. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak wykorzystali opony na wspomnianej trzeciej próbie dnia i ukończyli rywalizację na drugim miejscu, minutę za triumfatorami. W walce o podium do ostatnich metrów lepszy okazał się Emil Lindholm, który błysnął tempem na koniec zmagań. Nikołaj Griazin stracił do rywala 36,6 sekundy. Fin przegrał bój o drugie miejsce z Polakiem o 10,7 sekundy. Wspomniana czwórka znalazła się także wśród czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej Rajdu Chorwacji.

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk zakończyli debiut w mistrzostwach świata na dziewiątej pozycji w WRC2, piątej wśród juniorów.

Rajd Chorwacji – Wyniki

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News