Tak kiedyś wyglądał Dakar. Ten materiał daje do myślenia [WIDEO]

Tak kiedyś wyglądał Dakar. Ten materiał daje do myślenia [WIDEO]

Dakar Classic 2021

Podaj dalej

Historia Rajdu Dakar sięga już 1978 roku, gdy pierwszy raz śmiałkowie rozpoczęli podróż z Paryża do Dakaru. Dziś chcemy pokazać Wam jak wyglądały pierwsze edycje rywalizacji.

Uczta dla historyków

Dzika afrykańska pustynia, załogi startują w zwykłych koszulkach i spodniach, klasyczne pojazdy, niezwykła atmosfera. To wszystko znajdziecie w materiale zawartym poniżej, który obrazuje Rajd Dakar z lat 1979-1997.

Nie brakuje również kultowych ujęć, które zna niemal każdy kto interesuje się motorsportowem. W połączeniu z materiałami, które dawno nie ujrzały światła dziennego jest to niemal uczta dla każdego fana Rajdu Dakar.

Rajd z przypadku

Kolejna edycja Rajdu Dakar rozpocznie się już wkrótce. Jednak czy zdajecie sobie sprawę jak powstała jedna z największych imprez sportowych na świecie?

Wszystko zaczęło się w 1977 roku. Wówczas na rajdzie Abidżan-Nicea na trasie zgubił się Francuz Thierry Sabine. Szukając drogi powrotnej krążył na swoim motocyklu między pustynnymi wydmami, które zachwyciły go na tyle mocno, że sam chciał w tym rejonie zorganizować zmagania.

Pierwsza edycja rozpoczęła się już w przyszłym roku. Dokładnie 26 grudnia 1978 z Paryża ruszyła kawalkada zawodników, którzy chcieli przeżyć niesamowite wyzwanie. Do rywalizacji przystąpiło 90 motocyklistów, 80 załóg samochodów i 14 ciężarówek. O trudności trasy świadczy fakt, że na mecie pojawiło się jedynie 24 motocyklistów i 50 samochodów. Żadna z ciężarówek nie została sklasyfikowana. Marzenie Sabine jednak spełniło się i rozpoczęła się trwająca do dziś przygoda.

Podczas pierwszej edycji imprezy zawodnicy pokonali szesnaście etapów, które mierzyły 10 tysięcy kilometrów. Odcinki specjalne miały razem 3168 km. Zawodnicy pierwsze dwa dni spędzili we Francji. Afrykańską część jazdy rozpoczęli w Algierii, gdzie ścigali się cztery dni. Następnie pojawili się w Nigrze, Mali i Senegalu. Najkrótszy etap mierzył 3,6 km, a najdłuższy 1140 km.

Historycznym zwycięzcą w kategorii motocyklistów został Cyril Neveu, który korzystał z Yamahy. Wśród załóg samochodów najlepsi byli Alain Genestier i Joseph Terbiaut.

Po Afryce Ameryka i Arabia Saudyjska

Po wielu latach spędzonych w Afryce impreza przeniosła się do Ameryki Południowej, która oferowała zdecydowanie inną formę rywalizacji. Dakar nie stracił jednak swojej legendy i nadal prężnie się rozwijał. Niestety w końcowej fazie „amerykańskiego snu” coraz mniej krajów chciało być współgospodarzami imprezy i konieczna była kolejna przeprowadzka.

Od zeszłego roku impreza organizowana jest w Arabii Saudyjskiej. Już pierwsza edycja imprezy zebrała bardzo pozytywne oceny. Również druga okazała się sporym sukcesem, co pozwala z optymizmem patrzeć na przyszłość największego rajdu świata.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News