Ta passa trwa ponad 20 lat! Nikt nie będzie w stanie tego pobić!

Ta passa trwa ponad 20 lat! Nikt nie będzie w stanie tego pobić!

Craig Breen Ford Puma Rally1 WRC Rajd Chorwacji

Podaj dalej

Rajd Chorwacji, który w tym roku stał pod znakiem niezwykle wymagających warunków, pokazał, którzy kierowcy z obecnej czołówki zasługują na miano tych najlepszych. Rekordy i statystyki związane z trzecią rundą WRC robią wrażenie.

Rovanpera pokazał kunszt

Kalle Rovanpera, który przez niemal cały rajd dyktował warunki i pewnie przewodził stawce, na koniec batalii udowodnił, że nawet w sytuacji zagrożenia jest w stanie wyjść obronną ręką. Gdy na przedostatnim odcinku rywalizacji przez niezbyt trafny dobór opon stracił fotel lidera, odzyskał go na koniec batalii i świętuje czwarte zwycięstwo w mistrzostwach świata, pierwsze na asfalcie. Fin w klasyfikacji wszech czasów zrównał się z takimi legendami jak Timo Makinen, Michele Mouton i Francois Delecour. Siódme podium pozwoliło wyrównać wyniki m.in. Craiga Breena, Guya Frequelina, Armina Schwarza i Bruno Saby’ego. Zdobyte punkty pozwoliły Rovanperze przekroczyć barierę 300 punktów w karierze.

Toyota świętuje 71 zwycięstwo w mistrzostwach świata i już tylko dwóch brakuje japońskiej marce do wyrównania wyniku trzeciej Lancii. Wywalczone podium jest 207 w historii marki i pięćdziesięciu brakuje do drugiego w tabeli wszech czasów Citroena. Yaris WRC ma już passę 24 wizyt na podium z rzędu i wyrównał wynik Forda, który był klasyfikowany w czołowej trójce 24 razy od Rajdu Sardynii 2008 do Rajdu Szwecji 2010. Dłuższą passę miał jedynie Citroen, który czynił to dwukrotnie.

Podium na pocieszenie Hyundaia

Ott Tanak i Thierry Neuville mieli ogromne szanse na odniesienie zwycięstwa, ale ostatecznie musieli pogodzić się z drugim i trzecim miejscem. Dla Estończyka to 35 podium w mistrzostwach świata, co oznacza wyrównanie osiągnięcia Bjorna Waldegarda. Belg znalazł się w czołowej trójce 52 raz i wskoczył do czołowej dziesiątki klasyfikacji wszech czasów. Tyle samo szampana na podium smakował Petter Solberg.

Hyundai świętuje w ten sposób 87 miejsc w czołowej trójce WRC. Zapewnia do ósme miejsce w klasyfikacji wszech czasów i do siódmego Volkswagena brakuje już tylko siedmiu wizyt na podium. Do 99 występów koreańska marka wydłużyła passę rajdów ze zdobyczą punktową. Trwa ona od Rajdu Szwecji 2014.

M-Sport śrubuje rekord

Najwyżej sklasyfikowanym kierowcą M-sportu na trasie Rajdu Chorwacji był czwarty Craig Breen. Dzięki Irlandczykowi Ford i M-Sport świętuję wyśrubowanie rekordu rajdów ze zdobyczą punktową. Passa trwa już od Rajdu Monte Carlo 2002 i obecny licznik pokazuje 271 rajdów z punktami. Dla porównania drugi Citroen może pochwalić się wynikiem 183 rajdów. Z obecnych w WRC marek Hyundai ma passę 99 rajdów, a Toyota 61.

Yohan Rossel, który wygrał rywalizację w WRC2, został sklasyfikowany na siódmym miejscu, czym wyrównał życiowe osiągnięcie. Siódmy był również na trasach Rajdu Sardynii i Ypres 2021. Życiowy wynik uzyskał Emil Lindholm, który był dziewiąty w klasyfikacji generalnej imprezy. Fin błysnął formą ostatniego dnia, gdy idealnie trafił z oponami. Wystarczy wspomnieć, że na przedostatniej próbie rywalizacji był drugi, a na Power Stage zdobył jeden punkt za piąte miejsce.

Ósmy Kajetan Kajetanowicz uzyskał drugi życiowy wynik. Lepiej spisał się jedynie na trasach Rajdu Turcji 2020, gdzie był siódmy. Po ośmiu podiach w WRC3 i pięciu w WRC2, kierowca LOTOS Rally Team dołożył pierwsze w WRC2 Open. Wszystkie z kategorii były przeznaczone dla kierowców aut klasy R5/Rally2.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News