Świat oszalał? Mistrz zamienił Skodę na rower! [WIDEO]

Świat oszalał? Mistrz zamienił Skodę na rower! [WIDEO]

Skoda Mikołaj Marczyk Bartosz Huzarski

Podaj dalej

Kwestie bezpieczeństwa na polskich drogach nadal są dalekie od ideału, dlatego każda akcja wspierająca rozsądne zachowania na ulicach budzi pochwały. Tym razem jedną z głównych ról w kampanii przejął rajdowy mistrz Polski i reprezentant ORLEN Team: Mikołaj Marczyk.

Rower zamiast Skody

Chcąc zwrócić uwagę na to jak ważny jest wzajemny szacunek miedzy rowerzystami i kierowcami, Skoda postanowiła przygotować materiał w którym reprezentant ORLEN Team pokonał ulice Warszawy rowerem. Z drugiej strony za kierownicą auta zasiadł jeden z najlepszych polskich kolarzy ostatnich lat: Bartosz Huzarski.

Mieszkaniec niezwykle kolarskiej Sobótki w przeszłości wygrał m.in. Wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich i był drugi na jednym z etapów Giro d’Italia oraz trzeci na jednej z prób hiszpańskiej Vuelty. Na Tour de France najlepszy etapowy rezultat uzyskał w 2016 roku, gdy był szósty.

Tym razem obaj zawodnicy postanowili jednak zamienić swoje „narzędzia pracy”, by przekonać się z perspektywy drugiej strony, jak trudna i wymagająca jest jazda po polskich miastach. W blisko czterominutowym materiale przypomniano najważniejsze zasady poruszania się po ulicach, o których na co dzień wielu zapomina i uważa je za błędy jednej lub drugiej strony.

Całość wieńczy jeden, ale jakże ważny wniosek. Jedynie wzajemny szacunek między każdym uczestnikiem ruchu drogowego zapewni nam bezpieczniejszą podróż.

Statystyki są zatrważające

Jedynie w zeszłym roku doszło do 3768 wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. 3403 osoby, w tym 10 pasażerów, zostały ranne. 249 rowerzystów zginęło.

marczyk gospodarczyk erc rzym

W oficjalnym raporcie policyjnym możemy przeczytać: Do większości wypadków, w których zostali poszkodowani zostali rowerzyści przyczynili się też inni użytkownicy dróg, szczególnie kierujący samochodami osobowymi. A z 1830 wypadków z udziałem rowerzystów było spowodowanych przez kierujących samochodami. Rowerzyści z drugiej strony spowodowali 1396 wypadków. Obie strony najczęściej łamią przepisy dotyczące ustąpienia pierwszeństwa przejazdu. Dodatkowo wśród kierowców samochodów mocno wybija się nieprawidłowe wyprzedzanie.

Do większości wypadków doszło na ulicach miast, bo aż 3232. W terenie niezabudowanym było 536 incydentów. Pamiętajmy więc, że wzajemny szacunek i dbanie o przestrzeganie zasad ruchu drogowego pozwoli nam bezpieczniej przemieszczać się po naszych drogach.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News