Spokojny start Wiśniewskiego

Spokojny start Wiśniewskiego

Kamil wisniewski Dakar 2022 PKN ORLEN Team

Podaj dalej

Czekaliśmy i doczekaliśmy się. Oficjalnie Rajd Dakar 2022 rozpoczął się i zawodnicy korzystający z quadów mają za sobą już pierwsza próbę rywalizacji. Na start organizatorzy przygotowali 19-kilometrowy prolog.

Najkrótszy na start

Na start imprezy organizatorzy zaplanowali prolog. Krótka próba wliczana do klasyfikacji generalnej rajdu z pozoru może wyglądać na łatwą, ale nie można jej lekceważyć. Wyniki ustalą kolejność startu do właściwej batalii. Nowością będzie wybór przez czołową piętnastkę pozycji startowej do kolejnego etapu.

19-kilometrową próbę zaplanowano na drodze z Dżuddy do Hail. Trasa ma przebiegać po polnych drogach oraz niewielkich wydmach. Cały etap będzie mierzył aż 614 kilometrów.

Uderzenie w połowie długiej dojazdówki. Ta 19-kilometrowa przejażdżka na polnych drogach i małych wydmach da uczestnikom szansę przetestowania swoich pojazdów. Co ważniejsze, oddzieli również ziarna od plew, by ustalić kolejność startu do następnego etapu. Wyniki przyczynią się również do osobliwej ceremonii podczas odprawy. Piętnastu najlepszych zawodników w każdej kategorii w odwrotnej kolejności do rezultatów wybierze swoją pozycję startową do odcinka 1B. Spodziewaj się blefowania! – czytamy w opisie organizatorów.

Miasto startu i mety

Dżudda jest głównym ośrodkiem przemysłowym, handlowym i kulturalnym kraju. W mieście znajdują się ważne porty handlowe oraz pasażerskie. Jest to główny punkt tranzytowy pielgrzymek do Mekki. W Dżuddzie mieszka ponad 3,4 miliona ludzi.

Hail to miasto w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej. Jest stolicą prowincji i największym miastem regionu. W 2018 roku w mieście mieszkało ponad 600 tysięcy osób. Miasto koncentruje się głównie na rolnictwie. Przoduje w produkcji zbóż, daktyli i owoców. Duży procent pszenicy produkowanej w całej Arabii Saudyjskiej pochodzi z Hail. To również ojczyzna rodziny Rashidów, historycznych rywali saudyjskiej rodziny królewskiej.

Spokojny start Wiśniewskiego

Najszybszy na sprinterskiej w standardach Rajdu Dakar próbie był Manuel Andujar. Zwycięzca zeszłorocznej edycji imprezy o ponad półtorej minuty wyprzedził Francuza Alexandra Girouda. Kolejną minutę stracił Chilijczyk Giovinni Enrico.

Kamil Wiśniewski rozpoczął bój od szóstego czasu. Startujący jako szesnasty, do zwycięzcy stracił sześć minut i 50 sekund. Do czwartego Italo Pedemonte zabrakło pięciu sekund.

Dakar 2022 – prolog – wyniki quady

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News