Skoda ma problemy! Zawiesza produkcję kultowej Fabii!

Skoda poinformowała, że jest zmuszona zawiesić produkcję Fabii. Wszystko przez nadal obecną w naszym życiu pandemię koronawirusa. Ogólnoświatowa sytuacja doprowadziła do problemów z dostawami.

skoda bmw tesla kryzys półprzewodniki
Podaj dalej

Hit czeka na dostawców

Skoda od pewnego czasu przeprowadzała bardzo intensywne testy nowej Fabii Rally2. Niestety na razie nie będzie przyjmować żadnych zamówień z powodu problemów z łańcuchem dostaw spowodowanych pandemią koronawirusa.

Fabia jest jednym z najbardziej udanych samochodów w swojej klasie od czasu debiutu w formie R5 w 2014 roku. Konstrukcja wygrała już ponad sto rajdów i przyczyniała się do wywalczenia wielu mistrzowskich tytułów od rangi krajowej po światową. Skoda Motorsport obecnie oficjalnie nie wystawia zespołu fabrycznego, ale nadal buduje pojazdy klasy RC2. W tym sezonie wspiera m.in. zespół Toksport, który razem z Andreasem Mikkelsenem zdobył mistrzostwo świata WRC2 i mistrzostwo Europy.

Wszyscy klienci, którzy chcieli zakupić Fabię Rally2 Evo musza jednak obejść się smakiem i czekać na to, co wydarzy się w przyszłości.

Ogólnoświatowy problem

Obecne problemy z jakimi boryka się cały przemysł motoryzacyjny dotknął również segment sportów motorowych. W liście skierowanym do klientów, partnerów i przyjaciół podpisali się szef Skody Motorsport: Michal Hrabanek i szef działu klienckiego czeskiej marki: David Jaresa. W oświadczeniu możemy przeczytać, że marka „doświadcza pewnych trudności, które uniemożliwiają nam zaspokojenie popytu na produkcję Skody Fabii Rally2 evo.”

Pomimo naszych najlepszych starań, brak części do produkcji sprawia, że proces staje się trudniejszy, a w niektórych przypadkach niemożliwe jest zbudowanie nowego samochodu. Trudności te wpływają również na światową sprzedaż i dystrybucję części zamiennych naszych samochodów rajdowych. Do naszych klientów dostarczono już ponad 400 sztuk. By zapewnić odpowiednią opiekę naszym dotychczasowym klientom, zostaliśmy zmuszeni do podjęcia trudnej decyzji i wstrzymaniu produkcji nowych samochodów. Ponadto ze skutkiem natychmiastowym niestety nie możemy przyjmować żadnych dalszych zamówień na nowe auta.

Skoda jest pierwsza

Czeska marka jest pierwszą na świecie, która zdecydowała si na wstrzymanie produkcji rajdowych aut. Poinformowała również, że obecne zmówienie będą renegocjowane. Z potencjalnymi klientami ustalone zostaną nowe daty dostaw.

Skoda nie jest jednak jedynym producentem, który zmaga się z dostawami. W sierpniu podczas homologacji Hyundaia i20 N Rally2, Andrea Adamo, szef Hyundai Motorsport, przyznał, że marka ma problemu z dotrzymaniem zamówień. Powodem był światowy niedobór aluminium, stali, półprzewodników i elektroniki.

Przeczytaj również