Rovanpera jedzie po mistrzostwo! Co się musi stać w Belgii?

Rovanpera jedzie po mistrzostwo! Co się musi stać w Belgii?

Rovanpera jedzie po mistrzostwo! Co się musi stać w Belgii?

Podaj dalej

Kalle Rovanpera, który w tym sezonie prezentuje się ze świetnej formy, już podczas Rajdu Ypres może świętować wywalczenie tytułu mistrza świata kierowców. Co się musi stać w Belgii, by Fin został najmłodszym czempionem w historii?

Rovanpera niemal pewny tytułu

Kierowca Toyoty na pięć rund przed końcem sezonu ma już 198 punktów. Nad drugim w klasyfikacji sezonu Ottem Tanakiem ma aż 94 punkty przewagi. Matematyczne szanse na tytuł mają jeszcze również Thierry Neuville (103), Elfyn Evans (94), Takamoto Katsuta (81) i Craig Breen (64).

Siódmy w klasyfikacji sezonu Esapekka Lappi zgromadził do tej pory 42 punkty. Do zdobycia do końca sezonu pozostało 150, co oznacza, że nie jest już w stanie wyprzedzić młodszego kolegę z zespołu. Do końca roku pozostały imprezy w Belgii, Grecji, Nowej Zelandii, Hiszpanii i Japonii. Jednak już w niedzielę Rovanpera może cieszyć się z tytułu.

Czytaj też: Rajd Ypres – klasyk, który zagościł w WRC

Co musi się stać?

O ile szanse na przypieczętowanie tytułu w Belgii są małe, o tyle już istnieją. Idąc od końca stawki, by mieć pewność, że Rovanpera pokona Craiga Breena, Finowi wystarczy zdobycie o maksymalnie czternastu punktów mniej niż Irlandczyk. W praktyce oznacza to, że jeśli np. kierowca M-Sportu będzie drugi i nie zdobędzie punktów na Power Stage, to Rovanperze wystarczą cztery punkty za ósme miejsce w rajdzie lub drugie na Power Stage.

Kolejnym rywalem do zdeklasowania jest Takamoto Katsuta. W tym przypadku Fin musi już wywalczyć więcej punktów od Japończyka. Potrzebuje ich dokładnie o trzy więcej. By pokonać ostatniego zespołowego kolegę: Elfyna Evansa mysi wywalczyć o 16 punktów więcej od Brytyjczyka.

Ostatnimi rywalami, których ma do pokonania są kierowcy Hyundaia. Różnica punktu między Ottem Tanakiem i Thierry Neuvillem sprawia, że Rovanpera musi wywalczyć o 25 punktów więcej od Belga i 26 punktów więcej niż Estończyk. Takie rozwiązania mogą wydarzyć się tylko w przypadku wygrania rajdu przez Fina, co powinno być głównym celem kierowcy Toyoty jeśli chce już w sierpniu świętować mistrzostwo. Cała reszta zależy już od możliwości jego rywali.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News