Rosjanin stracił zwycięstwo! Zdecydował jeden szczegół! [WIDEO]

Rosjanin stracił zwycięstwo! Zdecydował jeden szczegół! [WIDEO]

Rosjanin stracił zwycięstwo! Zdecydował jeden szczegół! [WIDEO]

Podaj dalej

Rosjanin: Nikołaj Griazin, który był najszybszy na trasach Rajdu Monte Carlo w kategorii WRC2, po zakończeniu rywalizacji stracił swój triumf. Zadecydował protest rywala i jeden szczegół.

Rosjanin bez barw

Zgodnie z wytycznymi Światowej Federacji Sportów Motorowych, Nikołaj Griazin musiał spełnić wszystkie obostrzenia nałożone na rosyjskich sportowców po agresji tego kraju na Ukrainę. Po Rajdzie Monte Carlo okazało się jednak, że przez jeden szczegół stracił zwycięstwo.

W sportowej walce Griazin zapewnił pierwszy triumf w mistrzostwach świata nowej Skodzie Fabii RS Rally2. Popołudniu jednak do jego czasu doliczono pięć sekund kary, co sprawiło, że spadł na drugie miejsce.

Rossel na czele

Protest na Griazina złożył Yohan Rossel. Kierowca Citroena C3 Rally zasugerował sędziom, że na jednym z odcinków Rosjanin ściął jeden zakręt w taki sposób, ze cztery koła znajdowały się poza obrysem jezdni. Według Rossela Griazin w ten sposób naruszył artykuł 19.2 regulaminu sportowego WRC, który dotyczy książki drogowej.

Kierowca Skody Fabii RS Rally2 dokonał wykroczenia na czternastym odcinku specjalnym. Na jego nieszczęście w miejscu o którym mowa znajdowali się kibice i sędziowie mieli dostęp do materiału wideo. Rosjanin próbował tłumaczyć się, że uszkodzenie prawego przedniego koła utrudniało mu panowanie nad autem i „poszanowanie” wyznaczonej jezdni”. Dodatkowo Jacek Wyrzykowski, kierownik zespołu Toksport, zaznaczył, że ciężko na podstawie zaprezentowanego materiału jednoznacznie stwierdzić, czy doszło do złamania regulaminu.

Sędziowie postanowili jednak przyznać rację Rosselowi. Griazin otrzymał pięć sekund kary i spadł na drugie miejsce w klasyfikacji WRC2, 0,5 sekundy za Rossella.

Ogier najlepszy

W klasyfikacji generalnej realizujący od zeszłego roku ograniczony program startów Sebastien Ogier, kolejny raz pokazał, że na trasach Rajdu Monte Carlo czuje się jak ryba w wodzie. Po zeszłorocznym kapciu i drugim miejscu, w tym roku Francuz nie dał wydrzeć sobie triumfu, mimo ataków zespołowego kolegi. Na mecie Kalle Rovanpera stracił do wielokrotnego mistrza świata 18,8 sekundy. Podium uzupełnił najszybszy z obozu Hyundaia: Thierry Neuville (+44,7).

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News