Rosjanie nie odpuszczają. To tylko "zawieszenie"

Rosjanie nie odpuszczają. To tylko "zawieszenie"

flaga rosji rosja f1 formula 1 soczi autodrom soczi

Podaj dalej

Rosyjska inwazja na Ukrainę stała się faktem i od kilku dni cały świat przygląda się sytuacji na wschodzie Europy. Kolejne państwa i federacje nakładają na Rosję sankcje, a związki sportowe odbierają kolejne imprezy. Nie inaczej było z Formułą 1, choć organizator GP Rosji twierdzi inaczej.

Odwołanie czy zawieszenie?

Wczoraj organizatorzy Formuły 1 poinformowali, że w obecnych okolicznościach niemożliwe jest zorganizowanie Grand Prix Rosji. Ruch ten poparło wielu kierowców i zespoły. Przypomnijmy, że jeszcze przed podjęciem decyzji, rywalizację w Rosji zamierzał zbojkotować Sebastian Vettel. Ponadto zespół Haas pozbył się rosyjskich barw ze swoich samochodów i zdjął logotypy sponsora: firmy Uralkali.

Promotor Grand Prix Rosji w odpowiedzi na oświadczenie organizatorów F1, przyznał jednak że organizacja jest jedynie „zawieszona” i nadal możliwa jest rywalizacja w Soczi. Impreza zniknęła jednak z oficjalnego kalendarza Formuły 1.

Oświadczenie promotora

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem wydanym przez Formułę 1 w dniu 25.02.2022 i w związku z obecną sytuacją polityczną na świecie, FIA postanowiła zawiesić przygotowania do rundy mistrzostw świata Formuły 1 w Rosji, która ma odbyć się w Soczi we wrześniu 2022, ponieważ w obecnych warunkach nie da się tego uczynić – czytamy w oświadczeniu promotora.

Umowa pomiędzy promotorem Grand Prix Rosji: Ano Rosgonki i Formułą 1 zostaje zawieszona z powodu zdarzeń sił wyższej. Zakupione bilety nie są anulowane. Nie ma teraz potrzeby zwrotu pieniędzy za ni. Nadal istnieje możliwość, że runda się odbędzie zgodnie z planem – dodali promotorzy.

Promotorzy wyścigu w Rosji kontynuują swoją działalność i planują jak zawsze świadczyć usługi dla gości obiektu w Soczi. Nadal organizowane będą imprezy motoryzacyjne oraz zawody na wszystkich szczeblach zgodnie z harmonogramem.

Tegoroczne Grand Prix Rosji ostatni raz miało odbywać się w Soczi. Na 2023 rok zaplanowano przeniesienie imprezy do Sankt Petersburga. Na wyścigach wielokrotnie pojawiał się prezydent Rosji: Władimir Putin, który wręczał również zwycięzcom trofea. Rekordzistą Grand Prix Rosji jest Lewis Hamilton, który w Soczi wygrywał pięciokrotnie. W historii imprezy z sukcesu cieszyli się tylko kierowcy Mercedesa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News