Rekord prędkości zagrożony! Ta maszyna to potwór! [WIDEO]

Rekord prędkości zagrożony! Ta maszyna to potwór! [WIDEO]

Rekord prędkości zagrożony! Ta maszyna to potwór! [WIDEO]

Podaj dalej

Rekord prędkości od zawsze fascynował człowieka, który chciał przemieścić się z punktu A do punktu B w najszybszym możliwym czasie. Oznacza to, że dane osiągnięcia nie mogą liczyć na wieczną chwałę.

Rekord prędkości ponad 400 km/h?

Kolejna grupa śmiałków ogłosiła, że chce osiągnąć największą prędkość na świecie. Tym razem ma to uczynić elektryczny motocykl w kształcie pocisku: Tachyon Nb. Prototyp korzysta z najnowszych osiągnięć technologicznych. We współpracy z firmą CBMM, która jest jednym z liderów technologii Niob, supermotocykl ma stracić na wadze i pobić rekord prędkości.

Już nazwa projektu nie wzięła się z przypadku. W latach sześćdziesiątych naukowcy postawili hipotezę i cząstce subatomowej szybszej od światła. Nadali jej nazwę tachion, ale do dziś pozostaje tylko fantazją fizyki.

Czytaj też: Toyota GR86 nową bronią Kuby Przygońskiego

Oczywiście potencjalni rekordziści mają nieco mniejsze ambicje i nie chcą ścigać się ze światłem. Celem jest przekroczenie magicznej bariery 250 mil na godzinę, co przekłada się na prędkość ponad 400 kilometrów na godzinę. Jeśli konstrukcje przekroczy tę wartość stanie się hipermotocyklem.

„Szybkość lekkości”

Chcąc mierzyć się z rekordem prędkości konieczne jest upakowanie dużej mocy w małej bryle. Zwykłe materiały supermotocykli to za mało i zdecydowano się wykorzystać do budowy ramy stopy o wyższej wytrzymałości. Dokładniej skorzystano z niobu. Metal ten ma doskonałe właściwości mechaniczne. Pomaga inżynierom w tworzeniu lepszej stali. Może wytrzymywać większe obciążenie i zwiększa naprężenia strukturalne. Ponadto materiał ten jest lżejszy od standardowo używanych.

Poza ramą z niobu zostaną stworzone tarcze hamulcowe, przewodniki i kondensatory. Podobnie jak obecny rekordzista prędkości: LS-218, Tachyon ma być poligonem doświadczalnym dla nowych technologii.

Obecny rekord Lightning Motorcycles wynosi 218 mil na godzinę, co daje około 350 kilometrów na godzinę. Próba pobicia go o ponad 50 km/h stanowi spore wyzwanie. Wydarzenie związane z nowym rekordem zostało zaplanowane na pustyni El Mirage i na poligonie Bonneville Salt Flats.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News