Rajd Szwecji ruszył! Mistrz świata straszy na testowym [WIDEO]

Rajd Szwecji ruszył! Mistrz świata straszy na testowym [WIDEO]

Rajd Szwecji ruszył! Mistrz świata straszy na testowym [WIDEO]

Podaj dalej

Rajd Szwecji, który stanowi drugą rundę rajdowych mistrzostw świata ruszył na dobre. Za zawodnikami odcinek testowy, na którym urzędujący mistrz świata pokazał, że w tym roku myśli o obronie tytułu.

Rajd Szwecji – testowy na start

Zawodnicy na start rywalizacji mogli skorzystać z mierzącego blisko pięć i pół kilometra odcinka Hakmark. Najlepszym czasem popisał się Kalle Rovanpera, który w swoim trzecim przejeździe uzyskał rezultat 2:50,9. Zaledwie 0,1 sekundy wolniejszy był broniący barw Hyundaia: Esapekka Lappi. 0,3 sekundy stracił Takamoto Katsuta. Cała trójka trzykrotnie pojawiła się na trasie.

– Będzie naprawdę ślisko. Na środku drogi jest mała koleina i startowanie jako pierwszy będzie naprawdę trudne. Warunki nie są łatwe dla pierwszej załogi – komentował przed startem właściwych oesów Rovanpera.

– Śnieżne bandy są naprawdę twarde i trzeba uważać. Na niektórych odcinkach są też nieco niższe. Musisz wiedzieć, gdzie możesz oprzeć samochód – mówił Lappi.

Czwarty rezultat uzyskał oglądany przez kibiców cztery razy Elfyn Evans (+0,9). Za Brytyjczykiem znaleźli się kierowcy Hyundaia: Craig Breen (+1,3) i Thierry Neuville (+3,1). Czołowa ósemkę zamknęli zawodnicy M-Sportu: Ott Tanak (+3,5) i Pierre-Louis Loubet (+5,3).

W stawce WRC2 najlepszy był Oliver Solberg, który korzysta z nowej Skody Fabii RS Rally2. Szwed był o 0,3 sekundy lepszy od Ole Christiana Veiby’ego w Volkswagenie Polo R5. Jedyny w stawce Polak: Michał Sołowow był czternasty i najlepszy w klasyfikacji WRC Masters Cup.

Co nas czeka?

W tym roku organizatorzy zaplanowali osiemnaście odcinków specjalnych o łącznej długości 301,18 km. Już pierwszego dnia zawodnicy zmierzą się z czterema powtarzanymi próbami, a najdłuższa z nich będzie mierzyć blisko 26 kilometrów. Będzie to jednak rozgrzewka przed sobotą, gdzie pętlę stworzą trzy próby, w tym najdłuższy w tegorocznej edycji imprezy oes Floda (28,25 km). Na koniec dnia dodatkowo załogi zmierzą się z dziesięciokilometrowym oesem, który dzień później będzie stanowił Power Stage. Dodatkowo w niedzielę zawodnicy dwukrotnie przejadą oes Vastervik o długości 26,48 km.

Rajd Szwecji – odcinek testowy

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News