Powódź na Dakarze! Co z dalszą rywalizacją? [WIDEO]

Powódź na Dakarze! Co z dalszą rywalizacją? [WIDEO]

Martin Prokop Ford Raptor Dakar 2022 Platinum ORLEN Team

Podaj dalej

Silne opady deszczu pokrzyżowały szyki organizatorom Rajdu Dakar, którzy muszą znaleźć rozwiązanie jak kontynuować rywalizację. Co z najbliższymi dniami?

Podróż w głąb kraju

Po pętli wokół Hail jutro zawodnicy mieli zaliczyć pierwszą część etapu maratońskiego. Według pierwotnych planów zawodnicy mieli udać się do Al Artawiyah. Na szczęście udało się zachować trase odcinka specjalnego, ale konieczne było zrezygnowanie z maratońskiego biwaku. Stawka po oesie uda się do Al Qaisumah, gdzie zgodnie z planem powinien zakończyć się trzeci etap.

Oto pierwsze łańcuchy wydm w tej edycji imprezy. Nadadzą ton Dakarowi 2022 i zapewnią pierwszą szansę pretendentom do wysforowania się na czoło klasyfikacji generalnej. Jednak próba wygrania rywalizacji pierwszego dnia maratońskiego etapu jest ryzykowna. Po zachodzie słońca motocykliści, kierowcy i załogi będą mogli liczyć tylko na osoby wewnątrz parku serwisowego – pierwotnie opisywano drugi etap.

63% jutrzejszej trasy stanowi piasek. Jedynie dziesięć procent będzie przebiegało po szutrowych drogach. Pozostałe 27% to wydmy, których najwięcej znajduje się blisko mety etapu. Zawodnicy pokonają 230 kilometrów dojazdówki i 338 kilometrów odcinka specjalnego..

Miasto startu i mety etapu

Hail to miasto w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej. Jest stolicą prowincji i największym miastem regionu. W 2018 roku w mieście mieszkało ponad 600 tysięcy osób. Miasto koncentruje się głównie na rolnictwie. Przoduje w produkcji zbóż, daktyli i owoców. Duży procent pszenicy produkowanej w całej Arabii Saudyjskiej pochodzi z Hail. To również ojczyzna rodziny Rashidów, historycznych rywali saudyjskiej rodziny królewskiej.

Al Artawiyah to obóz Beduinów znajdujący się na drodze między Rijadem i granicą z Kuwejtem. Miasto było jedną z pierwszych osad ruchu milicji Ikhwan Wahhabi, która pojawiła się na początku XX wieku. Konserwatywna organizacja zabraniała m.in. kobietom korzystania z publicznych studni i targowisk.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News