Polski ład w pigułce. Sięga nawet poza nasze granice

Polski ład w pigułce. Sięga nawet poza nasze granice

Polski ład flaga polska

Podaj dalej

Polski ład od kilku dni jest tematem numer jeden w kraju nad Wisłą, ale jak się okazuje sięga również poza granice naszego kraju. Jak powinien wyglądać pokazują zawodnicy klasy SSV na Rajdzie Dakar!

Sprinterska batalia

Na dziewiąty etap rywalizacji zaplanowano pętlę wokół Wadi Ad Dawasir. Krajobrazy był zdecydowanie odmienne od tych oglądanych do tej pory. Zawodnicy wjechali w góry, gdzie podążali trasą wijącą się wokół kanionów. Piasku było zdecydowanie mniej, ale ze względu na nawigację, nie można było stracić koncentracji. Dodatkowo w grę wchodziła wytrzymałości zawodników oraz ich maszyn.

Do pokonania był odcinek mierzący 287 kilometrów, który w 53% był pokryty piaskiem. 33% do drogi szutrowe, a czternaście wydmy, które znalazły się głównie w drugiej części rywalizacji. Dojazdówka mierzyła 204 kilometry.

Biwak zaplanowano w Wadi Al Dawasir. Miasto znajduje się w dolinie Dawasir i jest ojczyzną plemienia Al Dawasir. Według ostatniego spisu ludności liczy ponad 100 tysięcy mieszkańców. Dzieli się na trzy główne dzielnice: Alnowaima, Alkhamaseen i Allidam.

Dominacja biało-czerwonych

Na początku etapu na czele znajdował się Rodrigo Luppi de Oliveira. Jednak na 118 kilometrze fotele liderów przejęli Marek Goczał i Łukasz Łaskawiec, którzy nie zwalniali już do samej mety. Nad drugim Austinem Jonesem mieli 58 sekund przewagi. Trzeci stopień etapowego podium wywalczyli Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk. Do zespołowych kolegów stracili ponad dwie i pół minuty. Czwarty był wspomniany Luppi de Oliveira (+4:07). Czołową piątkę zamknęli Aron Domżałą i Maciej Marton. Trzeci polski duet stracił do triumfatorów ponad pięć i pół minuty.

W klasyfikacji generalnej na fotelu lidera pozostał Austin Jones. Amerykanin ma blisko czternaście minut zapasu nad Gerardem Farresem Guellem. Trzeci Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk tracą do drugiego miejsca minutę i czterdzieści sekund. Na czwarte miejsce awansowali Marek Goczał i Łukasz Łaskawiec. Do zespołowych kolegów brakuje im ponad piętnaście minut. Aron Domżała i Maciej Marton tracą do najlepszych ponad sześć godzin i 40 minut.

Dakar 2022 – Etap 9

Dakar 2022 – Wyniki po dziewiątym etapie

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News