Polacy najlepsi na świecie. W tej dziedzinie nie mamy sobie równych!

Polacy najlepsi na świecie. W tej dziedzinie nie mamy sobie równych!

flaga polski

Podaj dalej

Kolejny dzień Rajdu Dakar dał nam kolejne powody do dumy z polskich zawodników walczących w klasie SSV. Po oddaniu rywalom jednego etapu, dziś biało-czerwoni powrócili na zwycięską ścieżkę.

Nie ma lepszych od Polaków

Na dzisiejszym etapie bezkonkurencyjni byli Marek Goczał i Łukasz Łaskawiec. Polski duet przewodził stawce od startu do mety. Co więcej niemal na każdym punkcie pomiaru czasu powiększał przewagę, by w końcówce móc kontrolować sytuację. Ostatecznie na mecie mieli trzy minuty i cztery sekundy zapasu nad Rodrigo Luppim de Oliveirą. Brazylijczyk o dwie sekundy pokonał Siergieja Kariakina.

Kolejny dobry etap zaliczyli także pozostali Polacy. Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk zostali sklasyfikowani na szóstym miejscu ze stratą sześciu minut i 45 sekund. Duet do 259 kilometra znajdował się na drugim miejscu, ale stracił nieco czasu w końcówce. Pozycję niżej znaleźli się Aron Domżała i Maciej Marton. Duet odrabia straty po przedwczorajszym etapie, gdzie ratując jednego z zawodników uszkodzili swoje auto. Kierowca ponadto zmaga się z zapaleniem oka. Dziś byli wolniejsi od najszybszych o siedem minut i 18 sekund.

Na półmetku rywalizacji liderem pozostaje Rodrigo Luppi de Oliveira. Brazylijczyk ma blisko siedem minut zapasu nad Austinem Jonesem. Michał Goczał jest trzeci i traci ponad 28 minut. Na szóstym miejscu sklasyfikowany jest Marek Goczał, który traci ponad godzinę. Aron Domżała walczący już o jak najlepsze wyniki na pojedynczych etapach traci blisko siedem godzin.

SSV na wschód

Zawodnicy klasy SSV zaliczyli dzisiaj pętlę na wschód od Rijadu. Do pokonania mieli 346 kilometrów odcinka specjalnego i 214 kilometrów dojazdówki. Początek odcinka wiódł po piasku oraz szutrze, które łącznie stanowiły 82% próby. W połowie trasy zawodników czekała długa sekcja wydm, których na całej trasie było 18%. Jeśli ktoś zyskał na nich przewagę mógł kontrolować sytuację na szutrowym dojeździe do mety.

Miasto startu i mety

Rijad jest stolicą Arabii Saudyjskiej i liczy ponad pięć milionów mieszkańców. Miasto usytuowane jest u wschodniego podnóża gór Dżabal Tuwajk. Nazwę Rijad z arabskiego tłumaczy się jako „miejsce ogrodów i drzew”. Dzięki sąsiedztwu licznych uedów, które w czasie opadów napełniają się wodą, okolica od czasów antycznych jest bardzo żyznym obszarem. Warto zaznaczyć, że znajduje się w samym sercu pustynnego Półwyspu Arabskiego. Miastami partnerskimi Rijadu są Paryż, Acapulco, Charlotte i Singapur.

Dakar 2022 – Etap 6

Dakar 2022 – Wyniki po szóstym etapie

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News