PILNE! Ważne zmiany w Formule 1! Czy skorzysta na tym Kubica?

PILNE! Ważne zmiany w Formule 1! Czy skorzysta na tym Kubica?

Kimi Raikkonen Alfa Romeo Racing ORLEN GP Monako F1 2021

Podaj dalej

W przyszłym roku czekają nas duże zmiany w Formule 1. Nowy regulamin techniczny oraz ograniczenie wydatków ma wyrównać szanse poszczególnych ekip, a rywalizacja ma być jeszcze bardziej zacięta. Organizatorzy chcą też odejść od jednej z tradycji mistrzostw świata.

Charakter GP Monako

GP Monako można kochać i mówić, że jest klejnotem w koronie Formuły 1, albo nienawidzić i narzekać, że kręty uliczny tor zapewnia jedynie procesję. Tak czy inaczej nie zapowiada się, by w najbliższym czasie impreza opuściła kalendarz mistrzostw.

Wydarzenie w nadmorskim księstwie znane jest również z nietypowego harmonogramu weekendu, a wszystko przez historię. Dwie sesje treningowe w Monako odbywają się w czwartek, a nie jak podczas każdej innej rundy w piątek. Tradycja ta wzięła się w wyniku nałożenia na siebie GP Monako ze świętem Dnia Wniebowstąpienia, które jest uroczystością państwową w Monako. Dzień wolny od pracy miał być dniem wolnym od pracy i przesunięto treningi na czwartek.

Czwartkowe treningi współcześnie oznaczają jednak, że ekipy muszą szybciej pojawić się na miejscu, a dzień mediowy odbywa się już w środę. Piątek jest wolny od jazd i stanowi dla mieszkańców jedną z ostatnich okazji, by „normalnie” przemieszczać się ulicami miasta. Sobota i niedziela to już klasyczny harmonogram Formuły 1.

Sensacyjne doniesienia Amerykanów

Wszystko wskazuje na to, że charakterystyczny harmonogram przejdzie do historii. Przyznał się do tego w rozmowie z amerykańskim CNN Stefano Domenicali. Włoch jest dyrektorem generalnym Formuły 1.

Monako będzie trzydniowe. Będziemy mieli piątek, sobotę i niedzielę, zamiast czwartku, a następnie soboty i niedzieli. To zmiana, którą wprowadzimy w przyszłym roku – mówił Domenicali.

Co w przyszłorocznym kalendarzu?

Domenicali zdradził także, że w planach jest zorganizowanie dwudziestu trzech rund. Plan ten miał zostać zrealizowany już w tym sezonie, ale nadal panująca na świecie pandemia ograniczyła rywalizację.

Plan zakłada 23 wyścigi. Kalendarz ogłosimy piętnastego października podczas zjazdu światowej rady sportów motorowych. Głównym celem jest zakończenie rywalizacji szybciej niż w tym sezonie – dodał.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News