PILNE! Rosjanie zdobyli Arabię Saudyjską!

Rosjanie za nic mieli swoich konkurentów i nie patrząc na pozostałych, podbili Arabię Saudyjską. Rywale mogli tylko patrzeć jak ich straty rosną.

Sprint na koniec

Na koniec batalii zawodnicy domknęli pętlę wokół Arabii Saudyjskiej. Trasa ostatniego etapu poprowadziła z Biszy, która gościła stawkę imprezy przez trzy dni, do Dżuddy. Odcinek specjalny mierzył „tylko” 164 kilometry. Nie licząc prologu to najkrótsza próba tegorocznej rywalizacji. Dojazdówki liczyły 516 kilometrów. 27% odcinka pokryte było piaskiem. Pozostałe 73% to drogi szutrowe.

Niewiele brakowało i Rosjanie oddaliby ostatnią próbę rywalizacji. Na wysokości zadani stanął jednak Dmitrij Sotnikow, który o 32 sekundy pokonał Martina Macika. Etapowe podium uzupełnił Ignacio Casale, który stracił minutę i sekundę. Rezultaty te oznaczają, że mimo triumfu był to najsłabszy etap KAMAZ-a na tegorocznym Rajdzie Dakar.

Potęga KAMAZ-a

Załoga KAMAZ-a skoncentrowały się jednak dzisiaj na dotarciu do mety zajmując pierwsze cztery pozycje. Najszybszy był Dmitrij Sotnikow, który o blisko dziesięć minut pokonał Eduarda Nikołajewa. Najniższy stopień podium wywalczył Anton Szibałow. Rosyjską armadę uzupełnił Andriej Karginow, który odrabiał straty po przygodzie na jednym z etapów.

fo. Florent Gooden / DPPI

Dla Sotnikowa to drugi triumf z rzędu w Rajdzie Dakar. Nikołajew stanie na podium dziesiąty raz, siódmy w roli kierowcy. Pierwsze trzy miejsca w czołowej trójce wywalczył z Władimirem Czaginem. Szibałow w szóstym starcie wywalczył trzecie podium z rzędu.

Najlepszym z reszty był Janus van Kasteren, którego mechanikiem jest Polak: Darek Rodewald. Do triumfatorów zabrakło im jednak ponad trzech godzin, a do podium blisko dwóch.