PILNE! Rosjanie wjechali na południe Arabii Saudyjskiej!

PILNE! Rosjanie wjechali na południe Arabii Saudyjskiej!

dakar rosjanie arabia saudyjska ropa kamaz

Podaj dalej

Rosjanie jak do siebie wjechali do południowej Arabii Saudyjskiej i odnieśli kolejny triumf na etapie Rajdu Dakar. Załogi KAMAZA jednak nie miały dziś łatwego zadania.

Sprinterska batalia

Na dziewiąty etap rywalizacji zaplanowano pętlę wokół Wadi Ad Dawasir. Krajobrazy był zdecydowanie odmienne od tych oglądanych do tej pory. Zawodnicy wjechali w góry, gdzie podążali trasą wijącą się wokół kanionów. Piasku było zdecydowanie mniej, ale ze względu na nawigację, nie można było stracić koncentracji. Dodatkowo w grę wchodziła wytrzymałości zawodników oraz ich maszyn.

fot. Florent Gooden/DPPI

Do pokonania był odcinek mierzący 287 kilometrów, który w 53% był pokryty piaskiem. 33% do drogi szutrowe, a czternaście wydmy, które znalazły się głównie w drugiej części rywalizacji. Dojazdówka mierzyła 204 kilometry.

Biwak zaplanowano w Wadi Al Dawasir. Miasto znajduje się w dolinie Dawasir i jest ojczyzną plemienia Al Dawasir. Według ostatniego spisu ludności liczy ponad 100 tysięcy mieszkańców. Dzieli się na trzy główne dzielnice: Alnowaima, Alkhamaseen i Allidam.

KAMAZ musiał walczyć o utrzymanie dominacji

Najszybszy był dziś Eduard Nikołajew, który na poszczególnych międzyczasach nie był niżej niż na drugim miejscu. Rosjanin nie może mówić jednak o łatwym triumfie. Na mecie był o dwie minuty i 34 sekundy lepszy od Dmitrija Sotnikowa. Drugi z kierowców KAMAZ-a do ostatnich metrów walczył o dublet dla rosyjskiej marki. Na mecie był o trzy sekundy lepszy od Martina Macika. Czech przemierza trasy Rajdu Dakar za kierownicą IVECO. Czwarty był Anton Szibałow (+3:29).

A.S.O. / G.Soldano / DPPI

Do 118 kilometra o etapowy trumf walczył także Andriej Karginow, ale stracił czas na 160 kilometrze i na mecie był wolniejszy o ponad dziewięć minut. Straty poniósł także Janus van Kasteren, którego mechanikiem jest Darek Rodewald. Na mecie byli z czasem o dziewiętnaście minut gorszym od triumfatorów.

W klasyfikacji generalnej Dmitrij Sotnikow ma blisko dziewięć minut zapasu nad Eduardem Nikołajewem. Ponad 41 minut traci Anton Szibałow. W walce za podium Ales Loprais ma blisko 15 minut przewagi nad Andrijem Karginowem i blisko godzinę nad Janusem van Kasterenem.

Dakar 2022 – Etap 9

Dakar 2022 – Wyniki po dziewiątym etapie

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News