PILNE! Polak wskoczył na podium Rajdu Dakar!

PILNE! Polak wskoczył na podium Rajdu Dakar!

Kamil wisniewski Dakar 2022 PKN ORLEN Team

Podaj dalej

Kamil Wiśniewski, który na dzisiejszym etapie Rajdu Dakar był czwarty, awansował na wirtualne podium imprezy! Do mety pozostały cztery próby.

Awans Polaka

Na ósmym etapie rywalizacji w stawce quadów kibice byli świadkami świetnego pojedynku Alexandre’a Girouda i Marcelo Medeirosa. Brazylijczyk niemal przez cały etap przewodził stawce, ale Francuz wysunął się na prowadzenie na 358 kilometrze i nie oddał go do mety. Obu zawodników ostatecznie dzieliło 48 sekund. Trzeci ze stratą ponad dwunastu minut był Pablo Copetti. Kamil Wiśniewski stracił dziś blisko 17 minut. Na starcie odcinka zabrakło Alesandra Maksimowa, który zajmował trzecie miejsce.

Po ośmiu etapach Alxeandre Giroud ma ponad pół godziny zapasu nad Pablo Copettim. Kamil Wiśniewski awansował na trzecie miejsce i traci do lidera ponad dwie godziny. Polak bardziej musi oglądać się za siebie. Czwarty Francisco Morena traci do zawodnika ORLEN Team ponad 23 minut.

Jazda na południe

Dzisiejsza trasa prowadziła z Al Dawadimi do Wadi Ad Dawasir. O ile odcinek specjalny mierzył „tylko” 395 kilometrów, to w połączeniu z dojazdówką o długości 435 kilometrów tworzy najdłuższy etap tegorocznej edycji imprezy. Do przejechania było łącznie 830 kilometrów. Pierwsze dwieście kilometrów to pasmo piasku i wydm. Pod koniec próby krajobrazy się zmieniły, a różnorodność trasy mogła sprawić, że część zawodników musiała pogodzić się ze stratami.

Miasto startu i mety

Stawka wyruszyła do rywalizacji z Al Dawadimi. Miasto według ostatniego spisu ludności liczy ponad 50 tysięcy mieszkańców, którzy głównie wywodzą się z plemienia Banu 'Utaybah. Wizytówką jest pałac króla Abdulaziza. Miasto budzi również pewne kontrowersje, ponieważ ma się znajdować w nim „dopalacz” do usuwania pozostałości paliw stałych z produkcji pocisków balistycznych.

Biwak zaplanowano w Wadi Al Dawasir. Miasto znajduje się w dolinie Dawasir i jest ojczyzną plemienia Al Dawasir. Według ostatniego spisu ludności liczy ponad 100 tysięcy mieszkańców. Dzieli się na trzy główne dzielnice: Alnowaima, Alkhamaseen i Allidam.

Dakar 2022 – Etap 8

Dakar 2022 – Wyniki po ósmym etapie

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News