Pędzili ponad 130 km/h po bezdrożach! Przygoński się nie poddaje!

Pędzili ponad 130 km/h po bezdrożach! Przygoński się nie poddaje!

AUTO – DAKAR 2022 – STAGE 9

Podaj dalej

Kuba Przygoński szybko wziął się za odrabianie strat po wczorajszych przygodach na trasie Rajdu Dakar i Polak awansował na piąte miejsce w samochodowej stawce maratonu. Niestety kilkugodzinne straty poniesie dziś Martin Prokop.

Pogoń Przygońskiego

Kierowca ORLEN Team rozpoczynał dzisiejszą rywalizację jako 25 kierowca i od początku narzucił mocne tempo. Przez cały czas znajdował się w drugiej piątce samochodowej stawki, by na mecie pojawić się z szóstym rezultatem. Do najlepszego Polak stracił blisko sześć minut. Martin Prokop w połowie odcinka musiał pogodzić się z awarią. Czech próbuje naprawić usterkę, ale straci dziś kilka godzin.

Dziś dublet świętuje ekipa Audi, która nie liczy się w klasyfikacji generalnej maraton. Etapowy triumf odniosła największa legenda Rajdu Dakar: Stephane Peterhansel, który o ponad dwie minuty pokonał Carlosa Sainza. Francuz przewodził stawce od 128 kilometra. Wcześniej na czele znajdował się Hiszpan. Podium uzupełnił Orlando Terranova, który stracił blisko cztery minuty. Średnia prędkość dzisiejszego zwycięzcy wyniosła ponad 130 km/h!

W klasyfikacji generalnej Nasser Al-Attiyah ma ponad pół godziny przewagi nad Sebastienem Loebem. Ponad 55 minut traci Yazeed Al-Rajhi. Czwarty jest Orlando Terranova, a piąty Kuba Przygoński. Polak traci do bezpośredniego rywala ponad 11 minut. Do podium brakuje ponad 45 minut. Kierowca ORLEN Team musi też bacznie obserwować sytuację za sobą. Giniel de Villiers traci cztery minuty i 40 sekund, a Wladimir Wasilijew osiem minut i 34 sekundy.

O krok od mety

Trasa dziesiątego etapu prowadziła z Wadi Ad Dawasir do Biszy. Organizatorzy opisali etap jako „szczególnie przyjemny dla oka”. Zachwycać miały przeróżne krajobrazy oraz różne palety barw. Zawodnicy mieli czerpać radość z faktu, że była to jedna z najszybszych prób tegorocznej edycji imprezy. Trudność stanowiły niezliczone skrzyżowania, na których można było stracić bardzo dużo czasu. To znak rozpoznawczy saudyjskich tras.

Odcinek specjalny mierzył 375 kilometrów, a dojazdówka 384 kilometry. 66% etapu stanowił piasek. 32% to drogi szutrowe. Dwa procent wydm znajdowało się tuż po starcie.

Miasto startu i mety

Zawodnicy wyruszą do walki z Wadi Al Dawasir. Miasto znajduje się w dolinie Dawasir i jest ojczyzną plemienia Al Dawasir. Według ostatniego spisu ludności liczy ponad 100 tysięcy mieszkańców. Dzieli się na trzy główne dzielnice: Alnowaima, Alkhamaseen i Allidam.

Bisza liczy ponad 200 tysięcy mieszkańców, a według najnowszych danych wzdłuż doliny, która jest najdłuższą na Półwyspie Arabskim znajduje się 240 wiosek i 58 większych osad. Okoliczne tereny są niezwykle ważne dla rolnictwa. Szacuje się, że na polach znajduje się około trzech miliony palm.

Dakar 2022 – Etap 10

Dakar 2022 – Wyniki po dziesiątym etapie

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News