ORLEN Team również na niebie! Poznaj Grupę akrobacyjną Żelazny [WIDEO]

ORLEN Team również na niebie! Poznaj Grupę akrobacyjną Żelazny [WIDEO]

Grupa akrobacyjna żelazny pkn orlen team

Podaj dalej

ORLEN Team od wielu lat wspiera przeróżne dyscypliny sportu i logo polskiej firmy możemy oglądać zarówno na lekkoatletycznych bieżniach, torach wyścigowych, odcinkach specjalnych czy pustynnych bezdrożach. Warto jednak czasami spojrzeć też w niebo, gdzie bryluje Grupa Akrobacyjna Żelazny.

Cywile za sterem

Grupa Akrobacyjna Żelazny jest największą cywilną grupą akrobacyjną w historii polskiego lotnictwa. Co więcej jest zarazem najdłużej i nieprzerwanie działającym zespołem. Jak sami opisują powstała z miłości do lotnictwa i pasji do latania akrobacyjnego oraz zespołowego. Inspiracją byli przedwojenni piloci, którzy przetarli szlaki polskiej zespołowej akrobacji.

Początku grupy to koniec lat dziewięćdziesiątych. W Aeroklubie Ziemi Lubelskiej w Przylepie koło Zielonej Góry spotkali się prezes AZL Andrzej Kraszewski, dyrektor AZL Lech Marchelewski, pilot cywilny, akrobata Sebastian Chrząszcz i wojskowy pilot-oblatywacz, także akrobata Wojciech Krupa. Łączyła ich miłość do powietrznych akrobacji i głód adrenaliny. Oficjalnie pierwsze treningi rozpoczęto w 2000 roku. Pierwsze formacje akrobatycznie Sebastian Chrząszcz i Wojciech Krupa tworzyli już rok wcześniej. W 2000 roku dołączyli Tadeusz Kołaszewski, Marek Dubkiewicz i Lech Marchelewski.

Trzy lata później w Góraszce Wojciech Krupa, Marek Dubkiewicz i Sebastian Chrząszcz wykonali spektakularny, historyczny lot w formacji trzech samolotów, które były połączone łańcuchami. Maszyny wykonały start, wzbiły się do góry, weszły w nurkowanie, zrobiły dwie pętle i wylądowały z nienaruszonymi łańcuchami.

Rozszerzony skład

Kilka lat później grupa powiększyła się o kolejnych trzech członków: Piotra Banachowicza, Krzysztofa Kossiński oraz Piotra Haberlanda: wszechstronnego i bardzo doświadczonego pilota akrobatę wspierającego rozwój grupy od samego początku. Od 2003 roku był dyrektorem Aeroklubu Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej.

W kolejnych latach zespół wyszkolił wielu znakomitych i utalentowanych pilotów występując w formacjach do sześciu samolotów wraz z szybowcem, latając pokazy na całym świecie. Przez kilka sezonów za sterami szybowca zasiadał Jerzy Makula, który może pochwalić się wieloma tytułami mistrza świata w akrobacji szybowcowej. Szkolenie w Grupie Żelazny przechodzili także m.in. Katarzyna Żmudzińska, Artur Kielak oraz jedyny polski pilot Red Bull Air Race: Łukasz Czepiela.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News