Młody kierowca pokazuje starszym kolegom jak się jeździ

Młody kierowca pokazuje starszym kolegom jak się jeździ

Kalle Rovanpera Toyota Yaris Rally1 Rajd Chorwacji WRC 2022

Podaj dalej

Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen prezentując doskonałą formę i wykorzystując błędy rywali prowadzą po pierwszym niezwykle trudnym dniu Rajdu Chorwacji.

Koszmarne warunki

Podobnie jak rano załogi w piątkowe popołudnie przejechały cztery odcinki specjalne Pętlę rozpoczynała ponad dziewiętnastokilometrowa próba Mali Lipovec – Grdanjci, po której zawodników czekał blisko 21-kilometrowy odcinek Stojdraga – Gornja Vas. Popołudnie uzupełniały próby Krašić – Vrškovac (11,11 km) i Pećurkovo Brdo – Mrežnički Novaki (9,11 km).

Warunki na trasie były jeszcze gorsze niż rano, ale nie przeszkadzało to Kallemu Rovanperze. Fin był najszybszy na trzech próbach, a dzień zakończył drugim czasem tracąc do Thierry’ego Neuville’a 2,8 sekund. Belg miał pecha na dojeździe na serwis. Jego Hyundai uległ awarii i załoga musiała pchać auto. Nie zdążyła zrobić tego na czas i do ich rezultatu doliczono 40 sekund kary. Na koniec dnia strata do lidera wynosi minutę i cztery sekundy.

Pech Belga dał iskierkę nadziei zespołowemu koledze: Ottowi Tanakowi i broniącemu barw M-Sportu: Craigowi Breenowi. Estończyk zakończył dzień ze stratą zaledwie 19,3 sekundy do Belga. Kierowca Pumy Rally1 traci dodatkowe 11,9 sekundy i raczej skoncentruje się na tym, co przed nim. Piąty Oliver Solberg traci do poprzedzającego rywala już ponad minutę. Straty po problemach na początku dnia odrabia Elvyn Evans, który jest zaledwie 10,6 sekundy za Szwedem.

Zacięta walka w WRC2

Przebogata lista zgłoszeń w WRC2 sprawiła, że w każdej części klasyfikacji toczą się zacięte pojedynki. W tym najważniejszym Yohan Rossel ma już 36,3 sekundy zapasu nad Nikołajem Griazinem. 59,2 sekundy traci Eric Camilli, który dzielnie odpiera ataki Kajetana Kajetanowicza. Polak znajduje się zaledwie 9,8 sekundy za podium. Mikołaj Marczyk w debiucie w mistrzostwach świata traci do lidera ponad pięć i pół minuty i sklasyfikowany jest na początku drugiej dziesiątki.

Co nas czeka jutro?

Podobnie jak piątek, sobota będzie stała pod znakiem czterech powtarzanych odcinków. Dzień rozpocznie najdłuższa próba rajdu: blisko 24-kilometrowy oes Kostanjevac – Petruš Vrh. Pętlę uzupełnią odcinki Jaškovo – Mali Modruš Potok (10,10 km), Platak (15,85 km) i Vinski Vrh – Duga Resa (8,78 km). Do pokonania jest łącznie 116,98 km. Rywalizacja rozpocznie się o 7:43.

Rajd Chorwacji 2022 – Wyniki po OS8

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News