Mistrz w końcu sprawdził hybrydę. Czy zachwyciła legendę? [WIDEO]

Mistrz w końcu sprawdził hybrydę. Czy zachwyciła legendę? [WIDEO]

Sebastien Ogier Toyota Yaris Rally1 Rajd Monte Carlo 2022 Test

Podaj dalej

Sebastien Ogier, który wraz z końcem sezonu 2021 zakończy regularne starty w mistrzostwach świata, otrzymał w końcu możliwość przetestowania hybrydowej Toyoty Yaris Rally1. Czy nowa broń japońskiej marki zachwyciła rajdową legendę?

Nadchodzą hybrydy

Od sezonu 2022 w rajdowych mistrzostwach świata o najważniejsze tytuły zawodnicy będą rywalizować za kierownicą hybrydowych samochodów. Toyota postawiła na sprawdzonego już Yarisa, do którego dodane zostaną silniki elektryczne.

Sebastien Ogier, który zakończył regularne starty do tej pory nie miał żadnej możliwości testów nowej konstrukcji, co budziło pewne zaskoczenie. Francuz doczekał się jednak swojej szansy i mógł przez dwa dni sprawdzać nowy pojazd. Co ciekawsze wielokrotny mistrz świata został ostatnim etatowym kierowcą, który sprawdził rajdowa hybrydę.

Alpejskie testy

Francuz zapowiedział już, że pojawi się na trasach Rajdu Monte Carlo, co oznaczało, że również pierwsze testy przygotowano pod ten start. Do jazd wybrano odcinki w Alpach Francuskich, a cały rajdowy świat czekał na ocenę mistrza świata.

Ogólnie miałem dobre wyczucie. Oczywiście to był mój pierwszy raz w nowym samochodzie i jest wiele rzeczy, do których muszę się dostosować. Czuję, że zmiana przepisów jest dość duża. Samochód na wiele sposobów reaguje inaczej niż ten, którego używaliśmy przez ostatnie pięć lat. Byłem jednak pozytywnie zaskoczony, choć może zaskoczenie to nie jest właściwe słowo – mówił Ogier.

Byłem pozytywnie nastawiony na ten dzień. Moje pierwsze wrażenia od razu dotyczyły nowej technologii. To duże wyzwanie dla zespołów. Jeśli chodzi o styl jazdy, musisz dostosować się do pewnych rzeczy ze względu na odzyskiwanie energii. To ważne, by móc wykorzystać przyspieszenie. Pojawiło się kilka nowych parametrów dla kierowców. Myślę, że w jakiś sposób jest to ekscytujące. To coś nowego, do czego można się dostosować. Kiedy pojawia się coś nowego, zawsze jest wokół tego sporo oczekiwań – dodał.

Ogier w liczbach

Sebastien Ogier zdecydowanie zdominował ostatnie lata w mistrzostwach świata i godnie przejął mistrzowskie tytuły od swojego imiennika Loeba. Wystarczy wspomnieć, że Francuz dziewięciokrotnie zostawał mistrzem świata, raz wśród juniorów. W 168 startach wygrywał 54 imprezy i 91 razy stał na podium. Oznacza to, że średnio wygrywał niemal co trzeci występ, a w czołowej trójce oglądaliśmy go częściej niż w co drugim występie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News