Mazepin został zignorowany. Rosjanin nie kryje rozgoryczenia

Mazepin został zignorowany. Rosjanin nie kryje rozgoryczenia

Nikita Mazepin Haas F1 Formuła 1 2021

Podaj dalej

Nikita Mazepin, który stracił posadę w ekipie Haas, w oświadczeniu poinformował, że został zignorowany przez zespół i liczył na dalszą współpracę.

Rosja na cenzurowanym

Po wybuchu wojny na Ukrainie cały świat zaczął obracać się przeciwko Rosji. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zalecił, by sportowcy z Rosji i Białorusi zostali zawieszeni i nie brali udziału w zawodach. FIA stwierdziła jednak, że rosyjscy sportowcy będą mogli brać udział w rywalizacji jeśli podpiszą stosowne dokumenty. Na taki krok nie zdecydował się żaden zgłoszony w Abu Dhabi Desert Challenge zawodnik i Rosjan zabrakło na trasach.

Polacy nie chcą Rosjan i Białorusinów. Czekaliśmy na ten komunikat!

Rozstać ze swoim sponsorem tytularnym postanowiła również ekipa Haasa. Jeszcze w trakcie przedsezonowych testów z samochodów i całego zaplecza zniknęły logotypy firmy Uralkali, która należy do ojca Nikity Mazepina: Dmitrija. W przeszłości nie ukrywał on swoich dobrych kontaktów z Władimirem Putinem i zespół nie chciał mieć już nic wspólnego z jego osobą. Stracił na tym również dotychczasowy kierowca ekipy, który musiał pożegnać się z występami w tym roku.

Krótki oświadczenie Mazepina

Jestem bardzo rozczarowany, słysząc, że mój kontrakt w Formule 1 został rozwiązany. Rozumiem trudności, orzeczenia FIA oraz ciągle byłem w gotowości do zaakceptowania zaproponowanych warunków, by startować dalej. Zostałem jednak całkowicie zignorowany i nie przeprowadzono żadnego procesu w tym jednostronnym kroku – napisał Mazepin.

– Tym, którzy próbowali zrozumieć moją sytuację, bardzo dziękuję. Ceniłem mój czas w Formule 1 i mam szczerą nadzieję, że wszyscy będziemy mogli znów być razem w lepszych czasach. W najbliższych dniach będę miał więcej do powiedzenia – dodał Rosjanin, który na jutro zaplanował konferencję prasową.

Roczna kariera

Nikita Mazepin zaliczył cały sezon Formuły 1 w 2021 roku. W barwach ekipy Haas nie prezentował się najlepiej i wielu kierowców krytykowało jego styl jazdy. Najlepszy wynik uzyskał w Azerbejdżanie, gdzie po szalonym restarcie rywalizacji na ostatnich okrążeniach znalazł się na czternastej pozycji. W klasyfikacji sezonu znalazł się niżej od Roberta Kubicy, który zaliczył tylko dwa wyścigi.

Z walki na międzynarodowej arenie zrezygnowała też ekipa G-Drive Racing. Zespół miał startować w mistrzostwach świata w wyścigach długodystansowych i w europejskiej serii Le Mans. Rosyjska ekipa wspierana przez Gazprom poinformowała, że skoncentruje się na motorsportowych projektach w Rosji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News