Mandat za trzaśnięcie drzwiami? Uważaj bo łatwo o karę! [WIDEO]

Mandat za trzaśnięcie drzwiami? Uważaj bo łatwo o karę! [WIDEO]

Mandat za trzaśnięcie drzwiami? Uważaj bo łatwo o karę! [WIDEO]

Podaj dalej

Mandat z pewnością nie jest czymś przyjemnym. Zwłaszcza jeśli otrzymamy go za pozornie błahą rzecz. Niewiele brakło aby jeden z kierowców otrzymał surową karę za… trzaśnięcie drzwiami.

Mandat to za mało

W Arabii Saudyjskiej odbywa się obecnie Rajd Dakar. Najlepsi kierowcy świata podróżują po pustynnych bezdrożach. Trudne warunki sprawiają, ze czasami konieczna jest naprawa auta bezpośrednio na odcinku specjalnym. Impreza przyciąga też wielu kibiców.

Carlosowi Sainzowi, który broni barw Audi, kibicuje… Carlos Sainz, ale junior. Młodszy z Hiszpanów pochwalił się, że jest obecny na trasie za pośrednictwem Instagrama, co przyciągnęło uwagę sędziów.

Zabroniona pomoc

Starszy z rodu Sainzów na jednym z odcinków miał problemy z autem i musiał dokonać naprawy. Stało się to w miejscu, do któego dostęp mieli kibice, w tym młodszy z Sainzów. Kierowca Ferrari po całej akcji naprawczej zamknął drzwi w audi. Może wydawać się, że to niewiele, ale zwróciło to uwagę delegata sportowego FIA, który zgłosił potencjalne naruszenie zasad.

Artykuł 49.2.1 regulaminu stanowi, że „”obecność personelu lub jakiegokolwiek środka transportu zespołów (w tym helikopterów) jest zabroniona w promieniu jednego kilometra od startującego pojazdu”, z pewnymi wyjątkami.

W wyjaśnieniu dla sędziów starszy z Sainzów tłumaczył, że jego syn nie jest członkiem zespołu i nie działał z inicjatywy zespołu. Sędziowie zdecydowsli, że nie będą podejmować żadnych działań, ponieważ nie ma dowodów potwierdzających naruszenie regulaminu. W wyjaśnieniu zawarto jednak adnotację, że szczególnie ważny jest fakt, że bardzo znane osoby w sportach motorowych dają przykład wszystkim innym.

Sainz walczy o zwycięstwo

Carlos Sainz po pięciu etapach rywalizacji znajduje się na czwartej pozycji. Kierowca Audi do prowadzącego Nassera Al-Attiyah traci 34 minuty i 52 sekundy. Do wirtualnego podium, które na razie zamyka Yazedd Al-Rajhi strata wynosi siedem minut i 51 sekund.

Rajd Dakar zakończy się piętnastego stycznia. Do końca rywalizacji pozostało jeszcze dziewięć etapów i wiele tysięcy kilometrów do przejechania. Dziś po zmianie trasy przez warunki pogodowe zawodnicy mają do przejechania trasę z Ha’il do Rijadu. do pokonania jest 769 kilometrów z czego 358 kilometrów stanowi odcinek specjalny.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News