Mamy złoty medal w Tokio 2020! Sztafeta nie zawiodła

Mamy złoty medal w Tokio 2020! Sztafeta nie zawiodła

Justyna Święty Ersetic Tokio 2020 Igrzyska Olimpijskie sztafeta 4×400

Podaj dalej

W Tokio 2020 długo przyszło nam na to czekać, ale mamy kolejny medal na igrzyskach olimpijskich. Mieszana sztafeta 4×400 metrów wywalczyła drugi biało-czerwony medal na igrzyskach olimpijskich Tokio 2020.

Polacy świetnie rozpoczęli lekkoatletyczne zmagania i we wczorajszych półfinałach zdecydowanie pokonali rywali. Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Kajetan Duszyński pobiegli w czasie 3:10,44, który stanowił nowy rekord Europy.

Zobacz też: Złoty medal Tokio 2020 dla Polaka? Gnał po triumf ponad 100 km/h na rowerze!

Rezultat Polaków był najlepszym czasem półfinałów, w których pokonali m.in. niezwykle silne reprezentacje Holandii, Jamajki i Wielkiej Brytanii. Niespodziewanie z zawodów zostali zdyskwalifikowani rekordziści świata: Amerykanie. Po proteście sztafeta ta została jednak dopuszczona do finału, gdzie pobiegło dziewięć ekip.

Do głównej rywalizacji polska sztafeta przystąpiła w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński. Po pierwszej zmianie Polacy znajdowali się na trzeciej pozycji pozycji. Półmetek rywalizacji przyniósł nam drugie miejsce, za Dominikaną. Polka rywalizowała z Holenderką i Amerykanką. Ostatnia zmiana ruszyła jako trzecia i w walce o medale liczyły się cztery ekipy.

Polska jako pierwsza przekroczyła linię mety z nowym rekordem olimpijskim i Europy!!! Srebro wywalczyli reprezentanci Dominikany, a brąz Stanów Zjednoczonych.

Ile są warte medale Tokio 2020?

Biorąc pod uwagę surowce, z których wykonano medale, ich wartość jest zdecydowanie większa na poziomie mentalnym i sentymentalnym. Biorąc pod uwagę jedynie kuczce złoty krążek jest wart około 2000 zł, srebrny około 850 zł, a brązowy około 10 zł.

Zdecydowanie większe są premie, które otrzymują polscy sportowcy w związku z wywalczeniem miejsca na olimpijskim podium. Złoty medalista otrzyma z Polskiego Związku Olimpijskiego 120 tysięcy zł, srebrny 80 tysięcy, a brązowy 50 tysięcy. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku sportów zespołowych takich jak koszykówka 3×3, siatkówka plażowa oraz wszelkich sztafet, debli, mikstów, osad i załóg. W tym przypadku zawodnicy otrzymują do podziało odpowiednio 90, 60 i 37,5 tysiąca. W przypadku siatkarzy za złoty medal otrzymają 720 tysięcy do podziału. Srebro wyceniono na 480 tysięcy, a brąz na 300 tysięcy złotych.

2021-volkswagen-t-cross-black-edition-0

Na co sztafeta może wymienić medal Tokio 2020?

Biorąc pod uwagę premię jaką otrzyma sztafeta, sprawdziliśmy na jakie auto mogą ją wymienić. Za 90 tysięcy złotych można nabyć m.in. Volkswagena T-Cross z silnikiem 1.0 z 2021 roku lub Skodę Superb Sedan z silnikiem 1.5 z tego samego rocznika. Należy pamiętać jednak, że nagroda zostanie podzielona na siedmioro sportowców, co da 12857 zł na osobę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News