Mamy srebrny medal w Tokio 2020!!! Wioślarki otworzyły nasz dorobek

Mamy srebrny medal w Tokio 2020!!! Wioślarki otworzyły nasz dorobek

Tokio 2020 Igrzyska Olimpijskie wioślarstwo medal

Podaj dalej

Polskie wioślarki otworzyły dorobek medalowy reprezentacji na igrzyskach olimpijskich Tokio 2020. W nocy mogliśmy świętować srebrny medal!

Medale z odzysku

Pierwszy raz w historii medale, o które walczą zawodnicy powstały z recyklingu. Przez lata Japończycy prowadzili akcję zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego, z którego wydobywano surowce. Każdy z krążków ma 85 mm średnicy. Złoty waży 556 gram, srebrny 550 gram, a brązowy 450 gram.

Czytaj też: Mamy medal w Tokio 2020 dla Polki? Rajdy mają w tym swój udział!

Co ciekawsze złoty medal w rzeczywistości jest bardziej… srebrny. Z ponad pół kilograma wagi jedynie około 6 gram stanowi złoto. Reszta to czyste srebro. Srebrny medal jako jedyny zgodnie z nazwą jest w całości wykonany ze srebra. Brązowy to mieszanka czerwonego mosiądzu (95% miedzi i 5% cynku).

Ile są warte medale Tokio 2020?

Biorąc pod uwagę surowce, z których wykonano medale, ich wartość jest zdecydowanie większa na poziomie mentalnym i sentymentalnym. Biorąc pod uwagę jedynie kruszce złoty krążek jest wart około 2000 zł, srebrny około 850 zł, a brązowy około 10 zł.

Zdecydowanie większe są premie, które otrzymują polscy sportowcy w związku z wywalczeniem miejsca na olimpijskim podium. Złoty medalista otrzyma z Polskiego Związku Olimpijskiego 120 tysięcy zł, srebrny 80 tysięcy, a brązowy 50 tysięcy. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku sportów zespołowych takich jak koszykówka 3×3, siatkówka plażowa oraz wszelkich sztafet, debli, mikstów, osad i załóg. W tym przypadku zawodnicy otrzymują do podziało odpowiednio 90, 60 i 37,5 tysiąca. W przypadku siatkarzy za złoty medal otrzymają 720 tysięcy do podziału. Srebro wyceniono na 480 tysięcy, a brąz na 300 tysięcy złotych.

Volkswagen up! do podziału na cztery zawodniczki

Po niepowodzeniach trzech wcześniejszych osad, mało kto wierzył w medal czwórki podwójnej. Polki świetnie spisały się i dodatkowo wykorzystując błąd rywalek wywalczyły srebrny medal. Nasz dorobek medalowy w Tokio 2020 otworzyły Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann. Złoto zdobyły Chinki, a brąz Australijki.

Srebrny medal wioślarskiej osady wyceniono na 60 tysięcy złotych. Za nieco ponad 50 tysięcy złotych można nabyć nowego trzydrzwiowego Volkswagena up!. Auto wyposażone jest w litrowy silnik, który zapewnia 65 KM oraz manualną pięciobiegową skrzynię biegów. Podobnie trzeba zapłacić za nowe Renault Clio z 64-konnym litrowym silnikiem benzynowym.

Przeczytaj również