Ken Block pośmiertnie uczczony w WRC [WIDEO]

Ken Block pośmiertnie uczczony w WRC [WIDEO]

Ken Block pośmiertnie uczczony w WRC [WIDEO]

Podaj dalej

Ken Block, który kilka dni temu tragicznie zginął podczas jazdy skuterem śnieżnym, zostanie pośmiertnie uczczony w rajdowych mistrzostwach świata.

Ken Block zostanie w pamięci

Światowa Federacja Sportów Motorowych postanowiła w tym roku wycofać z użytku numer 43, który w swojej karierze używał Ken Block. Amerykanin najbardziej znany był ze swoich szalonych projektów na czele z Gymkhaną. W swoim dorobku miał jednak również występy w rajdach samochodowych, również na najwyższym poziomie.

Numer 43 był synonimem marki Blocka i znajdował się na większości aut, którymi startował Amerykanin. Zakaz używania numeru 43 w rajdowych mistrzostwach świata będzie obowiązywał przez cały sezon 2023.

Block w pamięci wszystkich

– Biorąc pod uwagę ogromny wkład naszego wspaniałego przyjaciela Kena Blocka w sport motorowy oraz fakt, że cieszył się dużym szacunkiem ludzi na całym świecie, jest całkowicie właściwe, by jego numer 43 został wycofany z rywalizacji w WRC 2023 – mówił Mohammed Ben Sulayem, prezes FIA.

– Chociaż jest to mały gest, mamy nadzieję, że w tym czasie przyniesie trochę komfortu jego rodzinie i przyjaciołom. Ken był prawdziwą legendą. Pamięć o prawdziwej legendzie pozostanie z nami na zawsze – dodał.

– Nie można nie docenić wpływu, jaki Ken wywarł na rajdy, wprowadzając nasz sport do zupełnie nowej publiczności. Dla Kena zaangażowanie fanów było najważniejsze, co uczyniło go ukochaną postacią WRC. W aspekcie sportowym, wycofanie numeru 43, liczby będącej synonimem Kena, jest naszym małym wyrazem szacunku dla rodziny, przyjaciół i fanów Kena -komentował Jona Siebel, dyrektor zarządzający WRC Promoter.

Rajdowa kariera Amerykanina

Ken Block rozpoczął przygodę z rajdami od kanadyjskiego Rally of the Tall Pines 2004. Za kierownicą Subaru po wypadku nie ukończył rywalizacji. Rok później zaliczył pełen sezon startów w Stanach Zjednoczonych i został czwartym zawodnikiem Rally America. W 2006 roku był już drugi. Ostatecznie nie udało mu się wywalczyć mistrzostwa. W zeszłym roku ponownie był drugi, a tytuł stracił po wypadku na trasach ostatniego rajdu sezonu.

ken-block-audi

W mistrzostwach świata Ken Block zaliczył 25 startów. Zadebiutował w 2007 roku za kierownicą Subaru Imprezy N12 na Rajdzie Meksyku, gdzie był 28. W 2010 roku pierwszy raz pojawił się w najważniejszym rajdowym cyklu w aucie klasy WRC. Tym razem Rajd Meksyku zakończył na osiemnastej pozycji. Przez całą karierę w mistrzostwach świata był związany jedynie z Subaru i Fordem.

Najlepszy wynik uzyskał na trasach Rajdu Meksyku 2013, gdzie był siódmy. Punkty zdobywał także Rajdzie Katalonii 2010 (9. miejsce), Rajdzie Francji 2011 (8. miejsce), Rajdzie Walii 2011 (9. miejsce), Rajdzie Meksyku 2012 (9. miejsce), Rajdzie Nowej Zelandii 2012 (9. miejsce) i wspomnianym Meksyku 2013.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News