Halo uratowało kolejne życie! [WIDEO]

Halo uratowało kolejne życie! [WIDEO]

Alex Palou aeroscrenn halo wypadek indycar series

Podaj dalej

O tym, że motorsport jest niebezpieczny nie trzeba nikogo przekonywać. Fakt, że światowa federacja sportów motorowych również dąży, by kwestie bezpieczeństwa były priorytetowe również jest oczywistością. Łącząc te dwa fakty, kolejny zawodnik może dziękować FIA za uratowanie życia.

Halo znowu działa

Kilka lat temu do Formuły 1 i innych serii wprowadzono system halo. Początkowo był przez wielu krytykowany, ale po kolejnych wypadkach, w których zadziałał tak jak powinien, kierowcy szybko zmienili zdanie. Przypomnijmy, że pałąk znajdujący się przed i nad kierowcą ma chronić głowę przed ewentualnymi odłamkami i uderzeniami z góry.

Na nieco inny system zdecydowano się w serii Indycar, gdzie halo przebudowano na aeroscreen. Poza pałąkiem samochody wyposażone są w szyby, które mają chronić przed jakimkolwiek ciałem obcym, które może z toru wpaść w kask zawodnika.

Szczęście połączone z techniką

Za pośrednictwem twittera nagranie z ostatnich jazd serii IndyCar zaprezentował Jay Frey, właściciel serii. Na onboardzie Alexa Palou wyraźnie widać, jak od systemu aeroscreen odbijają się odłamki jednego z rozbitych aut. Poza mniejszymi elementami w stronę głowy kierowcy z dużą prędkościach podążał masywny podłużny element, który gdyby nie system aeroscreen spokojnie mógłbym przebić kask i czaszkę kierowcy. Na liczniku auta Hiszpana pojawiła się wówczas prędkość ponad 200 km/h!

Palou walczy o mistrzostwo

Hiszpan rozpoczynał przygodę z wyścigowymi arenami od Euroformuły Open, w której w 2014 roku wywalczył trzecie miejsce. W tym samym roku został wicemistrzem Hiszpanii w Formule 3. W 2015 i 2016 roku startował w GP3 Series, które kończył kolejno na dziesiątym i piętnastym miejscu. Od sezonu 2017 przeniósł się do Azji. W 2017 roku został trzecim kierowcą japońskiej Formuły 3, a w 2019 roku wywalczył takie samo miejsce w Super Formule.

Od 2020 roku próbuje swoich sił w IndyCar Series. Debiutancki sezon zakończył na szesnastym miejscu. W 2021 roku był już najlepszy. Po dwóch rundach obecnego sezonu jest trzeci. Do liderującego Scotta McLauglina traci 30 punktów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News