Cadillac chce podbić świat! Pokazał nową broń! [WIDEO]

Cadillac chce podbić świat! Pokazał nową broń! [WIDEO]

Cadillac chce podbić świat! Pokazał nową broń! [WIDEO]

Podaj dalej

Cadillac ujawnił wizję swojego pojazdu, który w 2023 roku ma zwojować świat walcząc w mistrzostwach świata w wyścigach długodystansowych i amerykańskiej serii IMSA.

Model w klasie LMDh

Odkąd w amerykańskich wyścigach wprowadzono klasę Daytona Prototype, która opierała się na znanej w Europie klasie LMP2, model DPi-VR wygrał 24 z 51 wyścigów i triumfował w czterech kolejnych rywalizacjach w 24-godzinnym wyścigu w Daytonie.

Pod koniec tego sezonu prototypy zostaną jednak zastąpione przez klasę LMDh i hipersamochody. W związku z tym Cadillac już w sierpniu zeszłego roku ogłosił, że pojawi się na największych arenach świata i pierwszy raz od 2002 roku wystartuje w 24-godzinym wyścigu Le Mans.

Nowe auto, nowa jakość

Czerpiąc z poprzednich sukcesów Cadillac nadal będzie kontynuował współpracę z Dallarą. Producent dostarcza podwozie dla obecnego modelu. Ekipa na razie nie zdecydowała się na ujawnianie zbyt wielu danych technicznych i nie wiadomo jaki silnik będzie napędzał nową konstrukcję. Pewne jest, że napęd hybrydowy będzie połączeniem akumulatorów Williamsa z silnikiem elektrycznym Boscha.

Gdy nowy samochód wyścigowy będzie zbudowany na bazie nowych przepisów IMSA i ACO, cechy marki Cadillac będą natychmiast rozpoznawalne. Wiele z nich można zobaczyć dziś w naszych obecnych pojazdach – mówił Chris Mikalauskas, główny kreatywny projektant nadwozia Cadillaca.

Forma i funkcjonalność zostaną artystycznie połączone, by wpłynąć na rozwój nadchodzącego samochodu wyścigowego. Elementy DNA marki Cadillas, takie jak pionowe oświetlenie i pływające ostrza, będą obecne cały czas – dodał.

Ponad stuletnia historia

Cadillac powstał już w 1902 roku, choć jego historia sięga już 1890 roku. Wówczas Henry Leland założył w Detroid mały warsztat w którym wytwarzano silniki parowe i benzynowe dla łodzi. Wkrótce fabrykę przekształcono do produkcji kół zębatych dostarczanych do Oldsmobili. Amerykański producent uznawany jest za markę luksusową. W swojej gamie ma zarówno samochody osobowe, jak i SUV-y. Obecnie Cadillac należy do koncernu General Motors. Nazwa wywodzi się od Antoine’a de la Mothe Cadillaca, który odkrył Nową Francję.

Obecnie marka produkuje osiem modeli. Na liście samochodów osobowych znajdziemy CT4, CT5 i CT6. Wśród crossover i SUV-ów znajdziemy XT4, XT5, XT6, Escalade i Escalade ESV. W planach jest już wystawienie do sprzedaży modeli Lyriq i Celestiq.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News