65 km/h na rowerze i urwana kierownica oznacza tylko potężną kraksę [WIDEO]

65 km/h na rowerze i urwana kierownica oznacza tylko potężną kraksę [WIDEO]

Alex Porter kolarstwo torowe tokio 2020 igrzyska olimpijskie

Podaj dalej

Prędkość blika 70 km/h na rowerze stanowi już spory wyczyn, ale gdy przy takiej szybkości w naszym rowerze odpadnie kierownica może się to skończyć tylko w jeden sposób.

Sprzęt zawiódł w Tokio

Do niecodziennej sytuacji doszło na igrzyskach olimpijskich Tokio 2020. Podczas eliminacji wyścigu na dochodzenie w kolarstwie torowym. Australijczyk Alex Porter upadł, gdy w jego rowerze urwała się kierownica.

Australijczycy uznawani byli za jednych z faworytów do medalu i wczoraj zaprezentowali naprawdę dobre tempo. Mimo upadki kolegi, w powtórzonym wyścigu zdołali wywalczyć piąty rezultat ze średnią prędkością 63,034 km/h. Rano w rywalizacji ze Szwajcarią pewnie pokonali rywali i awansowali do strefy medalowej.

Przejechał twarzą po torze

Na nieszczęście Australijczyka przy tak dużej prędkości uderzył o tor twarzą. Pierwotnie wydawało się, że popełnił błąd techniczny, ale powtórki pokazały, że pękła karbonowa kierownica. Na szczęście zawodnikowi nic poważnego się nie stało.

Wydaje mi się, że sport to rozrywka. Mam nadzieję, że to było zabawne – komentował ironicznie dyrektor ds. szkolenia reprezentacji Australii Simon Jones.

Nastąpiła awaria mechaniczna. Nie jesteśmy pewni, co dokładnie się stało. Pewne jest, że coś nie tak było z kierownicą. Gdy lądujesz na twarzy przy prędkości 65 km/h i masz pół godziny, by wystartować ponownie, jest to absolutnie niesamowite. Mówię o australijskim duchu walki. Trzeba wstać i jechać dalej! – dodał.

Medale z odzysku

Pierwszy raz w historii medale, o które walczą zawodnicy powstały z recyklingu. Przez lata Japończycy prowadzili akcję zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego, z którego wydobywano surowce. Każdy z krążków ma 85 mm średnicy. Złoty waży 556 gram, srebrny 550 gram, a brązowy 450 gram.

Co ciekawsze złoty medal w rzeczywistości jest bardziej… srebrny. Z ponad pół kilograma wagi jedynie około 6 gram stanowi złoto. Reszta to czyste srebro. Srebrny medal jako jedyny zgodnie z nazwą jest w całości wykonany ze srebra. Brązowy to mieszanka czerwonego mosiądzu (95% miedzi i 5% cynku).

Biorąc pod uwagę surowce, z których wykonano medale, ich wartość jest zdecydowanie większa na poziomie mentalnym i sentymentalnym. Biorąc pod uwagę jedynie kruszce złoty krążek jest wart około 2000 zł, srebrny około 850 zł, a brązowy około 10 zł.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News