5 tysięcy mandatu za brak zapiętych pasów. Czy to coś zmieni?

5 tysięcy mandatu za brak zapiętych pasów. Czy to coś zmieni?

pasy bezpieczeństwa seat belt hamilton f1 2021

Podaj dalej

Kary za wykroczenia drogowe stają się coraz większe, a światowa federacja sportów motorowych dąży również do tego, by na torach i odcinkach specjalnych zawodnicy zachowywali się bezpiecznie i stanowili przykład dla swoich kibiców. W obliczu tego nie dziwią wysokie kary za względnie nieznaczne wykroczenia.

Hamilton z karą na karze

Miniony weekend stał pod znakiem Grand Prix Sao Paulo, które okazało się jedną z najbardziej fascynujących rund Formuły 1 w tym sezonie. Wszystko przez wiele kar, które nakładali sędziowie na mistrza świata: Lewisa Hamiltona.

Wszystko zaczęło się jeszcze przed startem weekendu, gdy Mercedes był zmuszony do wymiany silnika spalinowego w aucie Brytyjczyka. Oznaczało to karę przesunięcia na starcie głównego wyścigu o pięć pozycji. Taki „cios” niemiecka marka była w stanie spokojnie przyjąć, ale po piątkowych kwalifikacjach pojawiły się kolejne problemy.

Podczas rutynowego badania kontrolnego okazało się, że auto Brytyjczyka jest niezgodne z regulaminem technicznym. Hamilton pewnie wywalczył pole position, ale przez zbyt dużą lukę między dolnym płatem tylnego skrzydła a ruchomą lotką systemu DRS został zdyskwalifikowany. Było to jednoznaczne ze startem z końca stawki w sprincie kwalifikacyjnym. W nim jednak mistrz świata wzniósł się na wyżyny swoich umiejętności i na dystansie blisko 100 km awansował z dwudziestej na piątą pozycję.

Zacięta niedzielna walka

Do niedzielnej batalii Hamilton ruszał z dziesiątego pola startowego, ale szybko znalazł się tuż za kierowcami Red Bulla. Dzięki dobrej strategii i świetnemu tempu udało mu się pokonać obu najgroźniejszych rywali i po przekroczeniu linii mety mógł cieszyć się ze 101 triumfu w Formule 1. W szale radości jednak Brytyjczyk rozpiął pasy bezpieczeństwa na okrążeniu zjazdowym, co zauważyli sędziowie i szybko wzięli się do pracy.

Uznano, że Brytyjczyk złamał regulamin i postanowiono w ten weekend nałożyć na niego kolejną karę. Tym razem jednak zdecydowano się na grzywnę, która wyniosła 5 tysięcy euro, a jeśli do końca sezonu 2022 Hamilton złamie przepisy w podobny sposób będzie musiał dopłacić 20 tysięcy euro.

Finał walki o mistrzostwo

Do końca walki o mistrzowskie tytuły pozostały już tylko trzy rundy. W klasyfikacji kierowców Max Verstappen ma 14 punktów zapasu nad Lewisem Hamiltonem. Wśród zespołów Mercedes o jedenaście wyprzedza Red Bulla. Kolejną część batalii zaplanowano już na ten weekend. Stawka zawita do Kataru.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News