12 maja, co się wydarzyło w historii?

12 maja, co się wydarzyło w historii?

jje_kulig_janusz-baran_jarosaw_1 (1)

Podaj dalej

12 maja w motorsporcie odznaczył się wieloma ciekawymi wydarzeniami, o których dziś chcemy Wam przypomnieć. Dla niektórych był to dzień wielkich sukcesów, które z pewnością wspominają do dziś.

12 maja w Formule 1

Tego dnia w 1922 roku urodził się Roy Francesco Salvadori, który w swojej karierze kierowcy Formuły 1 wywalczył dwa miejsca na podium. Był drugi w GP Niemiec 1958 i trzeci w GP Wielkiej Brytanii 1958. W 1963 roku urodził się Stefano Modena. Włoch podobnie jak Brytyjczyk dwukrotnie stał na podium wyścigu Formuły 1. W 1989 roku zapewnił trzecie miejsce Brabhamowi w GP Monako. Dwa lata później za kierownicą Tyrrella był drugi w GP Kanady.

Czytaj też: Audi zdecyduje się na niespodziewany krok? Połączy się z legendą?

12 maja 1968 roku odbyło się drugie w historii Grand Prix Hiszpanii. Na torze Jarama jedenaste zwycięstwo odniósł Graham Hill, a swoje pierwsze i jedyne podium w Formule 1 wywalczył Brian Redman, który był trzeci. Dla triumfatora wyścigu było to jednocześnie trzydzieste podium w karierze. Pierwsze podium dla McLarena zapewnił Denny Hulme.

W 1974 roku odbyło się piąte Grand Prix Belgii. Na torze Nivelles jedenasty raz w historii F1 najlepszy był Emerson Fittipaldi. Pierwsze podium w karierze, zdobywając trzecie miejsce, wywalczył Jody Scheckter. Dzięki Brazylijczykowi Ford świętował 70 zwycięstwo jako dostawca silników. Niki Lauda zapewnił Ferrari 190 podium.

Ayrton Senna w 1991 roku wygrał swoje trzydzieste grand prix. Legendarny kierowca był najlepszy na ulicach Monako. McLaren jednocześnie świętował 90 zwycięstwo i 350 występ w grand prix F1. 12 maja w przeszłości odbyło się również GP Austrii 2002, oraz GP Hiszpanii w 2013 i 2019 roku. Najlepsi byli kolejno Michael Schumacher, Fernando Alonso i Lewis Hamilton. Dla Hiszpana było to ostatnie zwycięstwo w Formule 1.

12 maja w rajdach

Urodziny obchodzą dziś m.in. Sven Smeets i Aleksandra Kajetanowicz. Belg ma w swoim CV 94 występy w mistrzostwach świata. Siedem razy stał na podium i odniósł jedno zwycięstwo. Najlepszy był pilotując w Rajdzie Australii 2005 Francoisa Duvala.

W 2019 roku na trasach Rajdu Chile triumf odniósł Ott Tanak pilotowany przez Martina Jarveoję. Dla Estończyka był to ósmy triumf w mistrzostwach świata. Carlos Sainz w 1996 roku świętował zwycięstwo w Rajdzie Indonezji. Hiszpan za kierownicą Forda Escorta odniósł osiemnasty triumf w karierze. W tym sezonie było to jedyne zwycięstwo El Matadora.

W 2002 roku na trasach Rajdu Turcji, wówczas rundy mistrzostw Europy o współczynniku dwadzieścia, triumf odnieśli Janusz Kulig i Jarosław Baran. Dla wielokrotnego mistrza Polski był to dziesiąty triumf w mistrzostwach Europy. Utytułowany pilot świętował siódme zwycięstwo. W 1974 roku pierwsze zwycięstwo w mistrzostwach Starego Kontynentu odniósł późniejszy najlepszy kierowca świata: Markku Alen. Fin był najszybszy na trasach International Welsh Rally.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News