Litwa to teraz główny kierunek zbytu skradzionych w Polsce samochodów

Litwa to teraz główny kierunek zbytu skradzionych w Polsce samochodów

Litwa to teraz główny kierunek zbytu skradzionych w Polsce samochodów

Podaj dalej

Okazuje się, że nie Ukraina, Białoruś czy Rosja, ale Litwa staje się coraz popularniejszym rynkiem, na który trafiają samochody pochodzące z kradzieży.

Jak informuje firma Gannet Guard Systems, zajmująca się odzyskiwaniem skradzionych pojazdów dzięki wykorzystaniu systemów lokalizacji, Litwa jest coraz popularniejszym rynkiem dla pojazdów utraconych w naszym kraju i innych państwach Unii Europejskiej. U naszych wschodnich sąsiadów funkcjonują świetnie zorganizowane grupy paserów, którzy legalizują towar trafiający z Zachodu.

Kilka tygodni temu Audi A4 należące do jednej z wypożyczalni na Mazowszu trafiło w ręce osoby, która posługiwała się sfałszowanymi dokumentami. Gdy właściciel zorientował się, że klient nie zamierza zwrócić wynajętego pojazdu, wykorzystał do odnalezienia auta system lokalizacji.

Na podstawie sygnału GPS/GSM ustalono ostatnią pozycję Audi – okazało się, że samochód znajduje się na Litwie. Złodzieje próbowali unieszkodliwić urządzenie lokalizacyjne za pomocą zagłuszarki, ale zrobili to nieudolnie i dopiero wówczas, gdy maszyna przekroczyła już granicę.

Na szczęście system, który trafił na pokład wynajmowanego samochodu, był uzupełniony o moduł radiowy. Audi udało się namierzyć kilka godzin później i finalnie wypożyczalnia odzyskała swoją własność.

Również na Litwie odnalazło się pewne BMW X6 skradzione w województwie podlaskim. Koordynaty miejsca, gdzie złodzieje zaparkowali samochód, zostały przekazane policjantom w Sejnach, którzy wysłali informację litewskim mundurowym, a ci zabezpieczyli BMW.

W przypadku ciężarówki MAN skradzionej na terenie Gdańska nie dość, że udało się odzyskać pojazd, to jeszcze litewska policja rozbiła przy okazji organizację przestępczą działającą w okolicach Kowna. Według ustaleń śledczych ciężarówki były rozbierane na części i transportowane do krajów trzeciego świata.

Kilka miesięcy temu funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Rutce-Tartak zatrzymali do kontroli drogowej pewną ciężarówkę na litewskich numerach. W naczepie znaleziono trzy różne modele BMW.

Jak wynikało z informacji zawartych w bazie danych, wspomniane samochody widniały jako utracone na terenie Niemiec. Łączna wartość BMW X3, X5 oraz „trójki” wynosiła szacunkowo około 720 tys. zł.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News