Lekkie zdziwko w Europie? W grudniu Tesla Model 3 była trzecim najchętniej kupowanym autem na Starym Kontynencie

Lekkie zdziwko w Europie? W grudniu Tesla Model 3 była trzecim najchętniej kupowanym autem na Starym Kontynencie

Podaj dalej

W Polsce przesiadka na samochody elektryczne wciąż wydaje się wyzwaniem zważywszy na cenę czy dostępność stacji ładowania. Jednak biorąc pod uwagę całą Europę można mówić wręcz o początku boomu na elektryki.

Badania Jato Dynamics wykazały, że w grudniu 2019 r. najchętniej kupowanymi samochodami były Volkswagen Golf (30 652 egzemplarzy) oraz Renault Clio (27 516), co nie stanowi zaskoczenia. Jednak już sensacją jest trzecie miejsce dla elektrycznej Tesli Model 3, która tylko w ubiegłym miesiącu znalazła 22 118 nabywców na Starym Kontynencie.

Przekonywujące wyższe podatki?

Swój rekordowy miesiąc Tesla zawdzięcza sprzedaży w Holandii, w której prawo zaczyna być coraz bardziej restrykcyjne dla posiadaczy spalinówek. Od 1 stycznia wzrosły tam podatki za posiadanie emisyjnego pojazdu. W samym grudniu 2019 r. w 17-milionowym kraju przyjęto zamówienia na 12 053 egzemplarze Model 3.

To dosyć zaskakujący wynik, zwłaszcza że był to dopiero pierwszy rok funkcjonowania oficjalnej sieci sprzedaży Tesli. Czas pokaże czy był to na razie jednorazowy impuls, bowiem na te konkretnie auta elektryczne importowane ze Stanów Zjednoczonych miesiąc wcześniej zdecydowało się 7 912 osób.

Nic zatem dziwnego, że Volkswagen poważnie obawia się Tesli. Imperium Elona Muska nie dość, że posiada wiele wdrożonych zaawansowanych technologii, to dodatkowo planuje budowę fabryki pod Berlinem. Producent bije także rekordy sprzedaży w USA, a jej skoki notowań na giełdzie sprawiają, że jest to już drugi największy koncern motoryzacyjny na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej.

SUV-y tuż za podium

Jednak nie tylko Tesla zaskoczyła wynikami sprzedaży w grudniu. Europejczycy tłumnie sięgali także po Forda Kugę. Był to najlepiej sprzedający się SUV z minimalnie mniejszą liczbą sprzedanych egzemplarzy od Tesli (22 045). Mimo 59-procentowego wzrostu w ostatnim miesiącu minionego roku, na miano najczęściej kupowanej quasi-terenówki nie zapracowała również bardzo popularna Dacia Duster (20 933), która nieznacznie wyprzedziła w braterskim pojedynku Renault Captura (20 299).

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News