Latające taksówki - Audi, Airbus i Italdesign tworzą prototyp pasażerskiego drona

Latające taksówki - Audi, Airbus i Italdesign tworzą prototyp pasażerskiego drona

Latające taksówki – Audi, Airbus i Italdesign tworzą prototyp pasażerskiego drona

Podaj dalej

Podczas odbywającego się w Amsterdamie Drone Week, Audi, Airbus i Italdesign po raz pierwszy przedstawiają jeżdżący i latający prototyp pojazdu o nazwie Pop.Up Next. To innowacyjna koncepcja latającej taksówki, która łączy ideę autonomicznego samochodu elektrycznego i pasażerskiego drona.

W trakcie pierwszego publicznego lotu testowego, moduł latający precyzyjnie umieścił kapsułę pasażerską na module stojącym na ziemi, który następnie sterowany autonomicznie odjechał z placu testowego. To cały czas tylko model w skali 1:4, ale Audi planuje, że już w następnej dekadzie klienci w dużych aglomeracjach miejskich będą mogli korzystać z wygodnej i wydajnej usługi latającej taksówki w trybie tzw. operacji multimodalnych – zarówno w powietrzu, jak i na ziemi.

Pasażerowie cieszyć się będą w podróży wolnym czasem, albo podczas niej pracować, bez potrzeby zmieniania środków lokomocji.

Dr Bernd Martens, członek zarządu Audi AG, prezes Italdesign: Nadchodzi czas latających taksówek – jesteśmy w Audi co do tego przekonani. Coraz więcej ludzi przeprowadza się do miast i ta coraz większa ilość ludzi, dzięki automatyzacji może być bardziej mobilna.

W przyszłości seniorzy, dzieci, czy osoby bez prawa jazdy będą chciały korzystać z wygodnych taksówek-robotów. Jeśli uda się nam inteligentnie podzielić ruch pomiędzy drogi, a przestrzeń powietrzną, skorzystają z tego zarówno ludzie, jak i organizmy miejskie.

By przekonać się jak może wyglądać tego typu usługa „na żądanie”, Audi we współpracy ze spółką-córką Airbusa firmą Voom prowadzi testy w Ameryce Południowej. Klienci w Mexico City albo w Sao Paulo rezerwują lot helikopterem, a Audi podstawia samochód gotów zawieźć lub przywieźć ich z lądowiska.

Usługa taka jak ta pomaga nam lepiej zrozumieć potrzeby naszych klientów. W przyszłości bowiem idea latających taksówek trafi do szerokiego grona mieszkańców miast. Dzięki pojazdowi Pop.Up Next badamy jednocześnie granice tego, co jest technicznie możliwe. Kolejnym krokiem na tej drodze będzie stworzenie pełnowymiarowego prototypu zdolnego zarówno do jazdy, jak i do lotu.

Oprócz powyższego przedsięwzięcia, Audi wspiera również funkcjonujący w Ingolstadt projekt latającej taksówki – Urban Air Mobility. Inicjatywa ta, na terenie zakładów produkcyjnych Audi przygotowuje test latającej taksówki. Jest też elementem wspólnego projektu Unii Europejskiej przygotowanego w ramach Europejskiego Partnerstwa Innowacyjnego Na Rzecz Inteligentnych Miast i Społeczności.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News