Znamy ceny paliw na długi weekend! Kierowcy są rozczarowani – nie tak to miało wyglądać!

Znamy ceny paliw na długi weekend! Kierowcy są rozczarowani – nie tak to miało wyglądać!

paliwo benzyna diesel ceny paliw paliwa

Podaj dalej

Portal „e-petrol” zaktualizował średnie ceny paliw w naszym kraju. Niestety, nie są to dobre informacje dla kierowców. Szczególnie teraz, kiedy nadchodzi długi weekend i aktywność na drogach może być jeszcze większa. Wszak każdy chce spędzić ten czas w jakiś ciekawy sposób – może pojechać na wycieczkę, wybrać się gdzieś z dziećmi. Niestety, będzie drożej, niż w ubiegłym tygodniu.

Znamy nowe ceny paliw

Z notowania opublikowanego przez ekspertów „e-petrol” w minioną środę, 31 maja, wynikało, że benzyna kosztowała w Polsce średnio 6,52 zł jeśli chodzi o odmianę 95-oktanową. Zaś z kolei odmiana 98-oktanowa kosztowała wtedy średnio 7,12 zł. W przypadku diesla należało się liczyć w minionym tygodniu z ceną 6,10 zł. Litr LPG kosztował kierowców w Polsce średnio 2,95 zł. Wszyscy zastanawialiśmy się nad tym, jak będzie w tym tygodniu? W tygodniu długiego weekendu związanego z Bożym Ciałem.

paliwo ceny paliw diesel benzyna promocja
Freepik

Co mówiły prognozy portalu „e-petrol” przedstawione w miniony piątek? Zakładały one, że w tym tygodniu – do 11 czerwca – za benzynę 95-oktanową będziemy płacili pomiędzy 6,49 zł a 6,61 zł. Więc raczej spodziewano się tego, że paliwo to będzie drożało. Zresztą tak samo jak odmiana 98-oktanowa, która według prognoz miała kosztować między 7,09 zł za 7,18 zł. Diesel według specjalistów miał kosztować w tym tygodniu między 6,07 zł a 6,19 zł… więc i tutaj raczej spodziewano się podwyżek ceny. Między 2,92 zł a 2,99 zł mieliśmy płacić za LPG.

Jaka jest rzeczywistość? Ceny paliw w polskich rafineriach nie napawały optymizmem. Zarówno diesel, jak i benzyna, są aktualnie na fali wznoszącej. Na ten moment różnice nie są jakieś bardzo duże, natomiast trend jest niepokojący, bo zapowiada podwyżki cen. Olej napędowy drożeje w polskich rafineriach nieprzerwanie od początku miesiąca, od 1 czerwca. Benzyna co prawda na początku miesiąca taniała, ale dzisiaj znów metr sześcienny tego paliwa jest droższy. Czego się spodziewać w kolejnych dniach?

Benzyna i diesel droższe?

Z zestawienia średnich cen paliw w Polsce opublikowanego dzisiaj przez portal „e-petrol” wynika, że benzyna 95-oktanowa kosztuje dzisiaj średnio 6,52 zł. Oznacza to, że akurat jej cena w porównaniu z ubiegłym tygodniem się nie zmieniła. Zresztą to samo dotyczy odmiany 98-oktanowej, która wciąż kosztuje 7,12 zł. Podrożał jednak diesel i to dosyć wyraźnie. Olej napędowy kosztuje aktualnie 6,17 zł za litr, co oznacza, że na przestrzeni tygodnia podrożał o 7 groszy na jednym litrze paliwa…

benzyna diesel ceny paliw lpg autogaz paliwo
fot. pixabay

2,92 zł kosztuje aktualnie autogaz. Tutaj więc z kolei obserwujemy obniżkę ceny o 3 grosze na jednym litrze. W przypadku LPG wiosna, lato oraz wczesna jesień to okres, w którym zazwyczaj paliwo jest trochę tańsze. Wynika to z tego, że w przypadku paliwa letniego, zupełnie inne są proporcje propanu oraz butanu. Zmiana proporcji tej mieszanki w paliwie oznacza dla kierowców tyle, że zazwyczaj właśnie latem LPG jest tańsze, niż zimą. Nie jest to jakaś kolosalna różnica w cenie… ale jest i to jest najważniejsze.

Co z długim weekendem?

Prognozy niestety nie napawają optymizmem. Nie powinniśmy raczej spodziewać się obniżek cen – wręcz przeciwnie. Jeśli już będziemy obserwowali jakieś zmiany cen, to raczej spodziewajmy się zmian w górę. Diesel już na przestrzeni tygodnia podrożał o 7 groszy na litrze. I jeśli już, to zmiana będzie dla kierowców negatywna. Według prognoz olej napędowy miał kosztować w tym tygodniu nawet 7,19 zł i taki scenariusz jest jak najbardziej realny. Być może będzie nawet drożej, niż zakładała prognoza…

Źródło danych: „e-petrol”

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News