Zmiana przepisów! Policja przestała odbierać prawo jazdy?! Co teraz, jeśli przekroczysz prędkość o 50 km/h?

Zmiana przepisów! Policja przestała odbierać prawo jazdy?! Co teraz, jeśli przekroczysz prędkość o 50 km/h?

prawo jazdy prędkość uprawnienia policja starostwo mandat odmowa zmiana przepisów przepisy

Podaj dalej

Czy policja przestała odbierać prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym? Po wyroku trybunały konstytucyjnego z 13 grudnia ubiegłego roku wiele w tej materii się zmieniło. Dziwnym trafem zauważalny jest spadek odebranych uprawnień za przekroczenie prędkości. Czas na podjęcie konkretnych działań i zmianę przepisów. System musi zostać ujednolicony.

W naszym kraju wciąż funkcjonują przepisy mówiące o tym, że za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym kierowca traci prawo jazdy. Jak to dokładnie wygląda? Policja może przyłapać cię na gorącym uczynku, zdjęcie może wykonać ci fotoradar itd. W przypadku stwierdzenia takiego faktu, policja lub GITD zgłasza sprawę do starostwa, a starostwo zatrzymuje prawo jazdy kierowcy na trzy miesiące. Tak przynajmniej wyglądało to do 13 grudnia.

prawo jazdy prędkość uprawnienia policja starostwo mandat odmowa zmiana przepisów przepisy
Pixabay

13 grudnia zapadł bowiem słynny wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Według niego zatrzymywanie prawa jazdy wyłącznie na podstawie informacji policji jest niekonstytucyjne. W gruncie rzeczy chodzi o to, że kierowca nie miał absolutnie żadnego prawa do obrony. To znaczy teoretycznie miał, ale co z tego? Sytuacja była/jest (?) na tyle patologiczna, że policja zgłaszała informację, starostwo odbierało natychmiast prawo jazdy, a kierowca? Co mógł zrobić w tej sytuacji kierowca?

Masz takie banknoty w portfelu? One straciły już ważność! Sprawdź, co możesz z tym teraz zrobić

Kierowca mógł oczywiście się z tym nie zgodzić i skierować sprawę na ścieżkę sądową. Ba, po kilku miesiącach mógł udowodnić swoją rację – np. taką, że pomiar został nieprawidłowo wykonany. Tylko co z tego? Kierowca udowodnił swoją rację – w sądzie potwierdził, że niesłusznie odebrano mu prawo jazdy. No właśnie – ale postępowanie sądowe trwało kilka miesięcy. Tak czy inaczej kierowca odbył już karę. Tak czy inaczej przez trzy miesiące nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdu. Odbył niesprawiedliwą karę i koniec końców wyrok sądu nic tu nie zmienia.

prawo jazdy prędkość uprawnienia policja starostwo mandat odmowa zmiana przepisów przepisy
fot. pixabay

Pilna zmiana przepisów?

Co zmienił wyrok z 13 grudnia? Wydaje się, że coś na pewno zmienił. Według informacji „Autokult”, zmniejszyła się liczba wykrytych sytuacji, w których kierowcy przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Teoretycznie policja twierdzi, że przepisy się nie zmieniły, więc ona postępuje tak samo, jak dotychczas. Natomiast jednak liczba wykrytych przypadków się zmniejszyła. Według autora tekstu na portalu „Autokult” „policjanci są mniej skłonni do zatrzymywania praw jazdy w przypadkach, które nie są „stuprocentowe””.

Policja próbuje wymusić wysoki mandat? Jak wytłumaczyć to zachowanie? Internauci podzieleni…

Tak więc raz – wydaje się, że policja już nieco zmieniła swoje podejście do tematu. Podejście zmieniły też najwyraźniej urzędy. Z artykułu „Autokultu” wynika, że wiele urzędów zmieniło w tej kwestii strategię działania. Otóż jeśli kierowca przyjmie mandat na miejscu, sytuacja pozostaje taka sama – policja to zgłasza, a urząd natychmiast zatrzymuje prawo jazdy. Kierowca traci uprawnienia. Natomiast sytuacja zmienia się, jeśli kierowca odmówi przyjęcia mandatu i nie zgodzi się z karą.

Koniec ze sprzedażą alkoholu po 22 w Polsce?! Wyniki głosowania są jednoznaczne. Będzie zakaz?

Urząd zawsze otrzymuje informację, czy kierowca przyjął mandat, czy nie. I w wielu sytuacjach przy odmowie przyjęcia mandatu urząd zmienia taktykę działania. Ustalana jest przyczyna odmowy mandatu. Jeśli np. kierowca zakwestionował pomiar prędkości, urzędy zatrzymują postępowanie do czasu rozstrzygnięcia sądowego. A zatem w wielu miejscach skończyło się odbieranie uprawnień w mgnieniu oka. Urzędy wstrzymują się i jeśli kierowca ma zastrzeżenia, nie straci prawa jazdy. Przynajmniej do czasu sądowego rozstrzygnięcia sprawy. Należy natomiast zaznaczyć, że jest to indywidualna kwestia danego urzędu i w całym kraju różne urzędy rozstrzygają tę kwestię inaczej. Najwyższa pora na unormowanie tego problemu i jednoznaczne przepisy!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News