Zdecydujesz się na taki parking? Lepiej tego nie rób. Kara wyniesie minimum 700 zł za 1 dzień

Słowo parking raczej nie kojarzy nam się w jakiś szczególnie zły sposób. Zapłacisz parę złotych i możesz w bezpiecznych warunkach zostawić swój samochód. Teoretycznie lepiej byłoby wybrać transport publiczny i za parkingi nie płacić, ale wszyscy doskonale wiemy jak to z tym jest. Jesteśmy z natury ludźmi wygodnymi. Ale zapłacić za parking minimum 700 zł i to za jeden dzień? To już chyba przegięcie…

parking samochód kara mandat odholowanie policyjny
Podaj dalej

Jak kojarzy wam się słowo parking? Ja sam mam mieszane odczucia. Często nigdzie nie potrafię znaleźć miejsca, a jeśli już je znajdę, to jest tam bardzo ciasno. Natomiast w gruncie rzeczy parkingi są nieodłącznym elementem infrastruktury. To właśnie parkingi często decydują o tym, czy zrobimy zakupy w sklepie A, czy w sklepie B. To od nich zależy, czy wybierzemy restaurację C, czy D. Ale jest pewien rodzaj parkingu, o którym najchętniej nie chcielibyśmy w ogóle słuchać i którego nigdy nie chcielibyśmy odwiedzić…

parking samochód kara mandat odholowanie policyjny
fot. pixabay

Mianowicie, parking policyjny. W jaki sposób nasz samochód może się na nim znaleźć? Trafią tam samochody, które z jakiegoś powodu łamią jeden, bądź większą liczbę przepisów. Art. 50a. 1. ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi, że: „Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza”. Mówimy tutaj o tzw. wrakach. Co dzieje się z takimi autami?

Sprawdź ceny paliw na kolejne dni. Fatalne wiadomości dla kierowców. Po ile benzyna i diesel?

Pojazd usunięty w trybie określonym w ust. 1, nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Pojazd ten przechodzi na własność gminy z mocy ustawy” – mówi ustęp 2. Zatem, jeśli ktoś ukradnie nam rejestrację, bądź też mamy samochód niesprawny po jakimś wypadku, lepiej nie trzymać go w ogólnodostępnym miejscu. Może on bowiem zostać usunięty z drogi na nasz koszt.

parking samochód kara mandat odholowanie policyjny
fot. pixabay

Drogi parking?

Ale o wiele częściej samochód zostanie usunięty z drogi z zupełnie innych przyczyn, o których mówi Art. 130a. ust. 1. Pojazd zostanie odholowany np. wtedy, kiedy pozostawimy go w miejscu, gdzie jest to zabronione, bądź tam, gdzie utrudnia on ruch. Wtedy, kiedy jedziemy samochodem bez ważnego ubezpieczenia, lub kiedy kierowca nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdów. Samochód zostanie odholowany również wtedy, gdy nie ma innej możliwości jego zabezpieczenia, a prowadziła osoba nietrzeźwa.

Potrzebujący dostaną węgiel od rządu za darmo? Ile dokładnie ton pójdzie na rozdanie i kiedy?

Jakie czekają nas wtedy koszty? Po pierwsze mandat, bądź suma mandatów. Przecież z jakiegoś powodu nam ten samochód z drogi usunęli. Dwa, to koszt usunięcia pojazdu, który się w różni w zależności od jego rodzaju. W przypadku roweru, czy hulajnogi – również oczywiście w wariantach elektrycznych – grozi za to 128 zł. W przypadku motocykla 251 zł, zaś w przypadku samochodu osobowego aż 542 zł. To oczywiście dopiero początek problemów… bo później dochodzi stawka za przechowywanie pojazdu na parkingu policyjnym.

Masz prawo jazdy? Praca dostępna jest od zaraz, a zarobki są naprawdę kuszące! Skorzystasz?

W przypadku hulajnogi, czy roweru, ta stawka wynosi 24 zł. W przypadku motocykla 33 zł. Zaś jeśli chodzi o przechowywanie samochodu osobowego, jest to 46 zł. Minimalny mandat za złe parkowanie wynosi 100 zł. Do tego dodajmy 542 zł za odholowanie pojazdu i 46 zł za jedną dobę przechowywania. Zatem minimalny koszt za taką wątpliwą przyjemność wyniesie nas… 688 zł. Chyba wszyscy jesteśmy zatem zgodni co do tego, że trzeba uważać, gdzie się zostawia swój samochód… a nawet rower, czy hulajnogę.

Przeczytaj również