Zbliża się weekend grozy na polskich drogach. Ogromne korki, zablokowane drogi. Gdzie uważać?

Zbliża się weekend grozy na polskich drogach. Ogromne korki, zablokowane drogi. Gdzie uważać?

ubezpieczeni oc ac polisa składka escor system analiza czarna skrzynka

Podaj dalej

Nadchodzący weekend może przynieść ogromne korki i zablokowane drogi. Wielu kierowców z jednej strony narzeka na takie okoliczności, ale z drugiej sami jadą w centrum wydarzeń i sami te korki powodują. Jedno jest pewne, nadchodzący weekend może być prawdziwym weekendem grozy. Aby dostać się na miejsce trzeba będzie swoje odstać… A stać można długimi godzinami.

Już od 13 stycznia do 15 stycznia Puchar Świata w Skokach Narciarskich przenosi się do Zakopanego. Zawody na „Wielkiej Krokwi” to bez wątpienia jeden z najważniejszych i jeden z najbardziej unikatowych weekendów w świecie skoków narciarskich. Zawodnicy oraz działacze twierdzą zgodnie, że nigdzie na świecie nie ma takiej atmosfery, jak właśnie w Zakopanem. W 2002 roku podczas rekordowego konkursu pod skocznią pojawiło się 53 tysiące kibiców.

zakopane ferie zimowe korek korki drogi
fot. pixabay

W ten weekend na terenie obiektu ma pojawić się oficjalnie ok. 25 tysięcy fanów skoków narciarskich. Jak łatwo się domyślić, wszystkie te osoby muszą do Zakopanego jakoś dotrzeć. I nie mam najmniejszych wątpliwości, że zdecydowana większość na formę transportu wybierze swój własny samochód. Tak więc już prawdopodobnie w piątek, ale w sobotę również, drogi prowadzące do Zakopanego będą przeżywać prawdziwe oblężenie. 25 tysięcy samych kibiców skoków narciarskich.

Nawigacja w samochodzie to standard. Za jej używanie możesz dostać mandat – i to bardzo wysoki

A przecież nie zapominajmy o wszystkich tych, którzy do Zakopanego udają się w celach turystycznych. Zimowa stolica Polski wciąż przyciąga masę osób. Tym bardziej, że zmienia się pogoda i wszystko wskazuje na to, że nadchodzący weekend będzie śnieżny i prawdziwie zimowy. Więc oprócz rzeszy fanatycznych kibiców skoków narciarskich z całą pewnością pojawią się też rzesze turystów, którzy będą chcieli wykorzystać powrót zimy i śniegu w góry.

zakopane ferie zimowe korek korki drogi
fot. pixabay

Ogromne korki w całej Polsce

Należy wziąć pod uwagę to, że od 16 stycznia w Polsce rozpoczynają się ferie zimowe. Właśnie od przyszłego poniedziałku… czyli w praktyce od piątku, 13 stycznia, ferie rozpoczynają się w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim oraz śląskim. I nie jest to wiadomość wyłącznie dla Zakopanego i okolic – gdzie naturalnie również wybiorą się turyści z dziećmi, ale w praktyce to wiadomość dla całej Polski. W weekend po prostu będzie się korkowało, bo wszyscy rozpoczynają wyjazdy.

Dostaniesz mandat nawet wtedy, kiedy policji nie ma w okolicy? Rewolucyjne zmiany na drogach

Przed wyjazdem warto oczywiście odpowiednio przygotować swój samochód. Warto oddać go do mechanika, albo pojechać na stację kontroli pojazdów i upewnić, że wszystko odpowiednio działa. Sprawdźmy, czy nie powinniśmy wymienić olejów i filtrów. Upewnijmy się, że na pewno wszystkie płyny w naszym samochodzie znajdują się na odpowiednim poziomie i że nie musimy niczego uzupełnić. Warto też na pewno sprawdzić stan akumulatora, aby nic nas nie zaskoczyło w trakcie wyjazdu.

Polacy zapomnieli o tym przepisie. Mandat wynosi nawet 500 zł. Widzisz policjanta w takiej pozycji?

Jeśli wybieracie się za granicę, koniecznie musicie sprawdzić jakie tam obowiązują przepisy i jakie jest chociażby obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Polacy często mają z tym problem, bo u nas wymagana jest tylko tablica rejestracyjna, trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Ale już chociażby w Czechach jest to też kamizelka odblaskowa na każdego pasażera, apteczka, komplet zapasowych żarówek i bezpieczników oraz koło zapasowe. Podobnie jest w Słowacji. Więc wybierając się na południe Europy, nasz samochód musi być do tego bardzo dobrze przygotowany.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News