Zapłacisz 2 razy więcej, niż inni! Dlaczego twój mandat będzie aż tak bardzo wyższy od innych?

Zapłacisz 2 razy więcej, niż inni! Dlaczego twój mandat będzie aż tak bardzo wyższy od innych?

mandat prędkość najwyższy wysokość policja

Podaj dalej

Czy możliwym jest, aby za dokładnie to samo przewinienie dwie osoby dostały dwie różne kary? Aby w jednym przypadku mandat był inny, a dla drugiego kierowcy też był zupełnie inny – np. dwa razy większy? Tak – to możliwe.

Od początku 2022 roku w Polsce funkcjonuje nowy taryfikator. Mandat może teraz bardzo mocno zaboleć. Według statystyk w naszym kraju wciąż dochodzi do bardzo wielu wypadków, natomiast według policji bezpieczeństwo na drogach się poprawiło. Kierowcy dokładniej przyglądają się na znaki i starają się ich przestrzegać. Nikt nie chce płacić teraz mandatów – szczególnie przy takiej inflacji.

prędkość mandat policja kara grzywna
fot. pixabay

Zresztą, ja sam zauważyłem, że zmiana przepisów zmieniła mój styl jazdy. Staram się jeździć bardziej ostrożnie. To nie jak, że wcześniej nie uważałem – ale podam wam prosty przykład. Skrzyżowanie ze znakiem stopu. Doskonale widać, czy można się bezpiecznie włączyć do ruchu, czy nie, bo droga jest całkowicie odkryta. Większość kierowców po prostu patrzy… i skręca. W takich sytuacjach wolę się zatrzymać – mimo wszystko – i dopiero wtedy jechać dalej. Nigdy nie wiesz, czy nad twoją głową nie wisi policyjny dron…

Benzyna za 5,29 zł, diesel za 5,49 zł, a LPG za 2,28 zł – i to w Polsce! Gdzie znajdziesz takie ceny?

Czy może zdarzyć się tak, aby dwie różne osoby zapłaciły dwa różne mandaty? Aby jedna z nich za dokładnie to samo wykroczenie musiała zapłacić więcej? Zgodnie z nowym taryfikatorem jest to jak najbardziej możliwe. Kwestią sporną jest, czy to słuszne i sprawiedliwe – natomiast w pewnym sensie ma to jakieś uzasadnienie. Tak czy inaczej – pomysł jest co najmniej kontrowersyjny.

prędkość mandat policja kara grzywna
fot. pixabay

Zapłacisz większy mandat od innych?

Przekroczenie prędkości do 30 km/h powyżej limitu niekoniecznie musi być bolesne. Kara będzie wtedy wynosiła maksymalnie 400 zł – czyli mandat będzie niższy, niż magiczne 500 zł przed reformą. Problemy zaczynają się po przekroczeniu prędkości o ponad 31 km/h. Wtedy progi rosną – 800 zł, 1000 zł, 1500 zł, 2000 zł, do nawet 2500 zł za przekroczenie prędkości o 70 km/h i więcej.

Na stacjach zabraknie paliwa? Sąsiedzi znów szturmują nasze stacje! Benzyna i diesel na wyczerpaniu?

17 września przepisy zostaną jeszcze usprawnione w taki sposób, że obowiązywały będą zapisy o recydywie. Dlatego, jeśli drugi raz w ciągu dwóch lat przekroczysz prędkość o te – powiedzmy 31 km/h – nie zapłacisz już mandatu w wysokości 800 zł, a aż 1600 zł. Dlatego za prędkość – przy przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o 70 km/h i więcej – maksymalny mandat może wynosić aż 5000 zł! To maksymalny mandat przewidziany za jedno przewinienie w naszym kraju.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Oczywiście warto zaznaczyć, że na tym nie musi się skończyć płacenie. Jeśli dochodzi do tego inne wykroczenie, np. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, maksymalnie dostać można 6000 zł mandatu. Podkreślam – mandatu. Policja może uznać, że wykroczenia są na tyle poważne, że mandat nie wystarczy. Wtedy sprawa może trafić do sądu. Kierowca może zostać obarczony grzywną do 30 tysięcy złotych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News