Zapłaciłeś już opłatę za radio w samochodzie? To obowiązek – pamiętaj o tym – inaczej duża kara

Zapłaciłeś już opłatę za radio w samochodzie? To obowiązek – pamiętaj o tym – inaczej duża kara

radio samochód abonament rtv

Podaj dalej

Radio w samochodzie to absolutna podstawa. Oczywiście o ile nie posiadasz Ferrari, Porsche, albo innego McLarena. W tym przypadku radioodbiornik mógłby wręcz zakłócać dźwięki płynące z jednostki napędowej. Mając taki samochód przyjemnością jest słuchanie dźwięków silnika. W innym przypadku jedynym co może umilić nam jazdę jest właśnie radio i płynące z niego dźwięki…

Opłata za radio?

Wyobrażacie sobie długą trasę samochodem bez radia? Jazdę w kompletnej, absolutnej ciszy? Nawet jeśli masz jakichś towarzyszy podróży, tematy w pewnym momencie i tak mogą się skończyć. Wydaje się, że radio jest obecne w autach „od zawsze”. Traktujemy go niemal jak obowiązkowe wyposażenie samochodu. Nie wyobrażamy sobie podróżowania bez niego. Natomiast czy wiecie o tym, że zgodnie z przepisami prawa trzeba płacić za to urządzenie opłatę? Czy da się tego jakoś uniknąć?

radio samochód abonament rtv
fot. pixabay

Jak podaje serwis „iloveradio.pl”, przeciętny Polak spędza w samochodzie prawie 4 lata. Ponad 11 milionów osób powyżej 15 roku życia deklaruje, że słucha go codziennie podczas jazdy samochodem. Według danych średnio jedna osoba słucha radia w aucie przez prawie 2 godziny dziennie. Można słuchać rozgłośni radiowej, jakiegoś ciekawego podcastu, audiobooka. Tak naprawdę biorąc pod uwagę aktualne możliwości i nowinki techniczne… możemy słuchać przez radio w samochodzie niemal wszystkiego.

Na portalu „eska.pl” przeprowadzono ankietę. Pytanie brzmiało: czy słuchasz muzyki w samochodzie? 89% osób odpowiedziało „tak, zawsze”. 9% ankietowanych uznało za słuszną odpowiedź „zależy od dnia”. Tylko 2% osób zaznaczyło opcję „nie, rozprasza mnie to”. To daje nam pełnym obraz tego, czy Polacy słuchają w aucie radia. Natomiast niekoniecznie daje nam obraz tego, czy wszystkie te osoby robią to „legalnie”. Czyli – w gruncie rzeczy – czy płacą za to odpowiednią opłatę.

Ile trzeba zapłacić?

Zgodnie z przepisami każdy posiadacz radioodbiornika, lub telewizora, jest obowiązany płacić abonament RTV. Nie jest tutaj istotne, czy z tych urządzeń korzystamy, czy nie. Nie jest także istotne, gdzie posiadamy te urządzenia. Czy w domu, czy na przykład w samochodzie. Zapłacić musi każda osoba, która posiada odbiornik w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu. Jeśli urządzenie jest sprawne, podlega więc abonamentowi RTV. Nic nie da to, że na moment go wyłączymy.

radio samochód abonament rtv
Freepik

Kara za brak opłacenia abonamentu RTV w przypadku radioodbiornika – również tego w samochodzie – wynosi 261 zł. Należy od razu zaznaczyć, że kontrole Poczty Polskiej – która jest odpowiedzialna za ten temat – dotyczą przede wszystkim firm. Stosunkowo rzadko zdarza się, aby dotyczyły one zwykłych obywateli i np. prywatnego samochodu. Chociaż oczywiście i taka kontrola jest w gruncie rzeczy możliwa. Wielu osobom nasuwa się pewnie pytanie – czy na taką kontrolę trzeba zezwolić, czy można jej odmówić?

Można odmówić kontroli?

Powinniśmy umożliwić taką kontrolę. Powinniśmy, ale nie mamy takiego obowiązku. Prawnicy są co do tego zgodni i potwierdzają to wyroki sądów. Ustawa bowiem nie daje kontrolerom prawa żądania wstępu do pomieszczeń, czy do samochodu – podaje „rp.pl”. Można odmówić takiej kontroli i nie grożą nam za to żadne konsekwencje. Oczywiście wszystko będzie w porządku, do momentu, w którym kontroler i tak nie udowodni nam posiadania takich sprawnych urządzeń. Być może w innym terminie. Wtedy tak czy inaczej musimy zapłacić karę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News