Zakaz kupowania aut używanych w Polsce?! Kupisz tylko nowy samochód – z salonu, ekologiczny

Zakaz kupowania aut używanych w Polsce?! Kupisz tylko nowy samochód – z salonu, ekologiczny

autostrady autostrada e-toll winieta winiety bramki

Podaj dalej

Wszystko w tych czasach musi być trendy i eko. Nawet samochód musi być elektryczny, bo ktoś sobie ubzdurał, że ma to coś wspólnego z ekologią. To w większości przypadków naturalnie bzdura. Czy wkrótce nie będziesz mógł kupić auta używanego, tylko same nowe? Ekologiczne?

Według wielu osób największym problemem na polskich drogach jest wiek aut. Krótko mówiąc – jeżdżą po nich same „graty”. Graty również z punktu widzenia ekologii – ci bardziej „oświeceni” twierdzą, że to nieekologiczne, bo nie spełniają takich i innych norm. A ich właściciele? Po prostu mają swój samochód, którym chcą jeździć możliwie jak najdłużej. Do pracy, na zakupy itd. Nie interesuje ich ta cała „ekologia”.

samochód używany nowy zakaz sprzedaży kupna
fot. pixabay

Prawdą po części jest, że jeśli ktoś sprzedaje samochód, to zazwyczaj nie jest z niego zadowolony. Wiecie o co chodzi – właściciel auta jest szczęśliwy tylko dwa razy – jak auto kupi i jak uda mu się go sprzedać. Nie twierdzę bynajmniej, że każdy samochód używany to złom, na który nawet nie warto patrzeć. Jest wiele naprawdę fajnych modeli, które znalazły się na rynku wtórnym, bo właściciele po prostu postanowili zmienić samochód. O stary dbali, ale po prostu chcą czegoś nowego.

PILNE: Od 8 sierpnia benzyna w Polsce za 6,90 zł a diesel za 7,07 zł. Sprawdź, gdzie takie ceny

Ale… według badań poszczególnych porównywarek i wyszukiwarek, około 45% samochodów używanych wystawionych na sprzedaż do tej sprzedaży ostatecznie nie zostałoby dopuszczonych. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogły być dwie – albo samochód był w aż tak złym stanie technicznym, albo prawnym. Mówiąc krótko – te auta po prostu nie nadawały się do sprzedaży. I to nie był jakiś śmieszny procent, to była połowa!

samochód używany nowy zakaz sprzedaży kupna
Pixabay/ Sabine

Zakaz sprzedaży aut używanych – tylko nowy samochód

Smutna prawda jest taka, ale często używane samochody są niesprawne. Do niczego się nie nadają. Może jedynie jako kwietnik na ogródek. W badaniach większość z nich nie dawała możliwości bezpiecznej jazdy, bądź naprawa usterek oznaczałaby bardzo wysokie koszty. W 35% badanych modeli problemem były szkody mechaniczne, jak naruszenie konstrukcji pojazdu, nadpalenie, czy zalanie.

Facebook zostanie zamknięty? „Pora skasować konto”. Eksperci nie mają żadnych wątpliwości

Pojawiają się już firmy, które sprzedają wyłącznie przebadane samochody używane. To znaczy zanim ten samochód rzeczywiście trafi do sprzedaży, musi uzyskać paszport. Oznacza to, że musi przejść badanie techniczne zgodne z konkretnymi normami. W ramach badania sprawdza się m.in. silnik, układ kierowniczy, elektronikę, podwozie, oświetlenie, opony, czy też powłokę lakierniczą.

Polska wprowadzi podatek ekologiczny? Masz samochód spalinowy – będziesz płacił duże pieniądze

Ale może i to wkrótce nie wystarczy? Może po prostu ktoś zakaże sprzedawania i zarazem kupowania używanych samochodów w ogóle? Bo przecież są niesprawne, nieekologiczne… i w ogóle takie brzydkie? Do tego zmierza świat. Jeśli zakaz nie zostanie wprowadzony otwarcie, to na posiadaczy samochodów spalinowych nałoży się ogromne podatki. Już teraz zresztą ten temat jest poruszany. Na razie podatki będą małe. Na razie. Z czasem posiadanie auta spalinowego nie będzie realne na 90% społeczności. Wtedy albo sobie kupisz auto elektryczne… albo na autobus. Do tego zmierza unia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News