Zaczęło się? Olej, mąka, jajka – w sklepach brakuje kolejnych produktów. To efekt wojny w Ukrainie

Zaczęło się? Olej, mąka, jajka – w sklepach brakuje kolejnych produktów. To efekt wojny w Ukrainie

olej mąka jajka sklepy brak

Podaj dalej

Dzieje się to, o czym wszyscy mówili od początku wojny w Ukrainie. Olej, mąką, jajka – w sklepach zaczyna brakować produktów. Dlaczego wojna ma na tę sytuację aż tak duży wpływ? To bardzo proste…

Francuskie sieci sklepów zaczynają narzekać na niedobory produktów. Najwyżej na liście towarów deficytowych są olej, mąka oraz jajka. Do Francji z powodu wojny nie dojechały towary o łącznej wartości 850 milionów euro – podaje firma „NielsenIQ”. Dlaczego wojna ma aż tak duży wpływ na całą Europę?

olej mąka jajka sklepy brak
fot. pixabay

Ukraina przez wielu nazywana jest „spichlerzem Europy”. Ich główne towary eksportowe to właśnie oleje i różnego rodzaju tłuszcze oraz zboża. Nic więc dziwnego w tym, że w sklepach brakuje oleju i mąki. Zresztą, na teren Unii Europejskiej wjazdu nie mają w ogóle rosyjskie ciężarówki. Te z Ukrainy w większości nawet nie wyjeżdżają. W dobie wojny logistyka jest potężnie utrudniona.

PILNE: Diesel w tydzień podrożał o 21 groszy! Tyle kosztuje teraz ON, benzyna i LPG. Masakra!

Do tego we Francji nakłada się również ptasia grypa, w wyniku której ubito 16 milionów sztuk drobiu. To w znaczącym stopniu wpływa na produkcję jajek. No i jeszcze inflacja i samonapędzająca się spirala. Jest drogo, może być drożej, więc zrobię zapasy teraz. Pomyślało kilkadziesiąt, albo i kilkaset tysięcy osób tworząc sztuczne niedobory produktów w sklepach. Kupię teraz, bo później nie będzie. I w ten sposób sklepowe półki zaczynają świeci pustkami.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Źródło: „Interia”

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News