Wzrosną kary dla kierowców? Kwota została już potwierdzona. Kierowcy będą wściekli, kiedy się dowiedzą

Wzrosną kary dla kierowców? Kwota została już potwierdzona. Kierowcy będą wściekli, kiedy się dowiedzą

kary kara abonament rtv kierowca kierowcy mandat grzywna opłata

Podaj dalej

Od dłuższego czasu w naszym kraju obowiązują bardzo wysokie mandaty. Kary dla kierowców są wysokie. Maksymalnie za jedno wykroczenie można dostać nawet 5000 zł. A to wciąż nic, bo są jeszcze przecież różnego rodzaju kary administracyjne. Chociażby taka za brak ważnego ubezpieczenia OC. Są też grzywny, które może nałożyć na nas sąd. Ta może sięgnąć nawet 30 tysięcy złotych.

Kary dla kierowców wzrastają?

Nie wszyscy mają tego świadomość, natomiast za radio w samochodzie trzeba zapłacić. Mowa tutaj oczywiście o abonamencie RTV. Jeśli ktoś z was tego nie wiedział, to macie już pełen obraz sytuacji. Radio w samochodzie – o ile jest sprawne, działające i pozwala na natychmiastowy odbiór – podlega opłacie abonamentu RTV. Co za tym idzie, Poczta Polska w każdej chwili może skontrolować, czy posiadasz takie urządzenie i czy za nie płacisz abonament. W przypadku jeśli nie, czeka na ciebie kara.

kary kara abonament rtv kierowca kierowcy mandat grzywna opłata
Pixabay

Ile aktualnie wynosi taka kara? Zacznijmy od tego, że abonament za samo radio wynosi 8,70 zł miesięcznie. W przypadku korzystania z telewizora, kwota miesięczna wzrasta do 27,30 zł. Oczywiście przy płatności z góry za cały rok ta kwota maleje. W przypadku płatności za samo radio wynosi ona wtedy 94 zł, zaś w przypadku opłaty za telewizor, 294,40 zł. To bardzo dużo. Natomiast z drugiej strony – wielu Polaków tak czy inaczej abonamentu nie płaci. Więc te kwoty… niezbyt ich interesują.

W jaki sposób ustalana jest kara za brak abonamentu RTV? Jest to 30-krotność miesięcznej stawki. Oznacza to, że w przypadku korzystania z telewizora i nieopłacania abonamentu grozi nam za to 819 zł kary! W przypadku, jeśli korzystamy z samego radia – również tego w samochodzie – kara wyniesie 261 zł. Oczywiście trzeba mieć tutaj na uwadze to, że Poczta Polska kontroluje głównie firmy. Naturalnie kontrola zwykłych osób również może się zdarzyć. Warto sobie o tym pamiętać…

Jakie kary w 2024 roku?

Stawka abonamentu RTV na rok 2024, a zarazem kary za jego brak, została już ustalona oraz zaakceptowana. Czy ta kara wzrośnie? Musimy przygotować się na ewentualność tego, że zapłacimy więcej? Nie – stawka na rok 2024 zostanie dokładnie taka sama. Nie podejmę się tutaj oceny odnośnie tego, czy jest to dobra, czy zła informacja. Jedni stwierdzą, że to dobra, normalna stawka. Drudzy, że to o wiele za drogo. Trzeci powiedzą, że i tak nie płacą abonamentu RTV, więc jest im to obojętne.

kary kara abonament rtv kierowca kierowcy mandat grzywna opłata
Freepik

Kara za radio w samochodzie… Wyobrażacie sobie długą trasę samochodem bez radia? Jazdę w kompletnej, absolutnej ciszy? Nawet jeśli masz jakichś towarzyszy podróży, tematy w pewnym momencie i tak mogą się skończyć. Wydaje się, że radio jest obecne w autach „od zawsze”. Traktujemy go niemal jak obowiązkowe wyposażenie samochodu. Nie wyobrażamy sobie podróżowania bez niego. Jak podaje serwis „iloveradio.pl”, przeciętny Polak spędza w samochodzie prawie 4 lata.

Życie bez radia w samochodzie?

Ponad 11 milionów osób powyżej 15 roku życia deklaruje, że słucha radia codziennie podczas jazdy samochodem. Według danych średnio jedna osoba słucha radia w aucie przez prawie 2 godziny dziennie. Można słuchać rozgłośni radiowej, jakiegoś ciekawego podcastu, audiobooka. Tak naprawdę biorąc pod uwagę aktualne możliwości i nowinki techniczne… możemy słuchać przez radio w samochodzie niemal wszystkiego. Ale… zgodnie z prawem musimy za to zapłacić abonament RTV.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News