Wyraźnie słychać strzały. Do czego strzela łazik NASA na Marsie? Laser działał w trzech seriach [WIDEO]

Wyraźnie słychać strzały. Do czego strzela łazik NASA na Marsie? Laser działał w trzech seriach [WIDEO]

Podaj dalej

Czy na Marsie istniało kiedyś życie? Właśnie to sprawdzić ma łazik Perseverance, wysłany na czerwoną planetę przez NASA. Misja trwa, łazik zaczął wykonywać pracę. Dlaczego na nagraniu słyszymy laser, do czego łazik strzela?

Łazik Perseverance wylądował po długim locie na Marsie 18 lutego. NASA za punkt lądowania wyznaczyła krater Jezero, gdzie kiedyś mieściło się jezioro. Sam laser to w rzeczywistości instrument SuperCam. Poprzez serie wystrzałów jest on w stanie zanalizować skład chemiczny i mineralny badanego obiektu.

łazik nasa mars laser

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Na filmie widzimy nagrania z trzech różnych marsjańskich dni. Ciekawostka – jedna doba na Marsie, czyli sol, trwa 24 godziny i 39 minut, a więc jest nieznacznie dłuższa od doby na ziemi. Pierwsze dwa przedstawiają wiatr i generalnie wszystko, co słychać było dookoła łazika. I trzeba przyznać, że to niesamowite, że naszymi uszami i oczami możemy być już na innej planecie.

Trzecie nagranie, czyli sol 12, to już same laserowe wystrzały. Perseverance strzelał seriami w skałę. To było właśnie działanie SuperCam. Instrument jest w stanie wykrywać związki organiczne w skałach, więc jego praca może być kluczowa dla całej misji. Czy na Marsie istniało kiedyś życie? Łazik NASA może dać nam taką odpowiedź.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News