Wyprzedzanie na skrzyżowaniu? Robisz to codziennie, nawet nie wiesz kiedy. Grozi ci potężny mandat

Wyprzedzanie na skrzyżowaniu? Robisz to codziennie, nawet nie wiesz kiedy. Grozi ci potężny mandat

wyprzedzanie na skrzyżowaniu

Podaj dalej

Wyprzedzanie na skrzyżowaniu to jeden z tych manewrów, który po wprowadzeniu nowych przepisów będzie bardzo surowo karany. Nawet nie wiesz, a wykonujesz go niemal codziennie. Bardzo łatwo się na tym złapać.

Czy wyprzedzanie na skrzyżowaniu to częsty przypadek na polskich drogach? Oczywiście, że tak. Założę się, że każdy z was wykonuje ten nielegalny manewr często nawet nie zdając sobie sprawy z zagrożenia. Często nawet nie zastanawiając się nad tym, że właśnie łamiemy przepisy prawa. I to w sumie jeden z tych najbardziej podstawowych przepisów. Sam wpadłem na tym, że bardzo łatwo jest się na tym złapać.

wyprzedzanie na skrzyżowaniu
fot. pixabay

O zakazie wyprzedzania często informuje znak B-25. W sumie, to B-26 też, ale to szczegół… jest to znak zakazujący nam wykonanie manewru wyprzedzania, który odwołuje stosowny znak, albo skrzyżowanie. Czy to oznacza, że nie możemy wyprzedzać tylko wtedy, kiedy widzimy ten znak? Oczywiście, że nie. Jest to zakazane jeszcze chociażby na dojeździe do wierzchołka wzniesienia, na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi, na podwójnej ciągłej, czy też na skrzyżowaniu.

Każdy z was zna ten przepis, każdy z was go akceptuje. Ale ja sam złapałem się na tym, że myśląc skrzyżowanie wyobrażam sobie jakieś wyjątkowo skomplikowane skrzyżowanie, z wieloma jezdniami, sygnalizacją świetlną itd. Zupełnie niepotrzebnie. Zapominamy często o tych skrzyżowaniach najprostszych, podstawowych. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale łamiemy ten przepis codziennie… albo prawie codziennie.

fot. pixabay

W jaki sposób każdy z nas wyprzedza na skrzyżowaniu?

Wyobraźcie sobie taką sytuację – jedziecie sobie drogą, spokojnie, nic się nie dzieje. Nagle samochód znajdujący się przed wami chce skręcić w prawo. Zwalnia – w waszej opinii zwalnia nawet za bardzo. Ma kierunkowskaz, ale wręcz toczy się do tego skrętu w prawo. Przeciwny pas wolny, z drogi prowadzącej w prawo nikt nie chce włączyć się do ruchu, no to jedziemy. Przecież nie będziemy czekać w nieskończoność aż ten kierowca w końcu skręci.

wyprzedzanie na skrzyżowaniu
fot. pixabay

I już – wyprzedzanie na skrzyżowaniu. A teraz przypomnijcie sobie kiedy ostatnio wykonaliście taki manewr. Założę się, że w przypadku większości z was odpowiedź brzmi… całkiem niedawno. Jakkolwiek taki manewr nie wydawałby się wam bezpieczny i pewny, nie wolno tego robić. Nawet kiedy macie doskonałą widoczność i analizujecie sytuację, kiedy jesteście przekonani, że nic nie może się wydarzyć. A kiedy nie ma widoczności… to już po prostu głupota.

Wyprzedzanie niezgodne z przepisami będzie groziło po zmianie przepisów mandatem w wysokości minimum 1000 zł. Czy to dużo? Rozsądźcie sami. Na pewno warto o tym pamiętać i w przyszłości uważać w takich na pozór pewnych, bezpiecznych sytuacjach. Zakaz wyprzedzania to zakaz wyprzedzania. Z nowymi przepisami trzeba na to uważać.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News