Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej jest legalne. Musisz tylko wiedzieć, jak należy to wykonać!

Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej jest legalne. Musisz tylko wiedzieć, jak należy to wykonać!

decyzja rzady darmowe autostrady dla polaków

Podaj dalej

Jeśli ktoś chce wmówić wam, że wyprzedzanie na podwójnej ciągłej jest zabronione, to przestańcie go słuchać. W polskich przepisach ruchu drogowego nie ma nawet pół słowa o tym, jakoby to miało być zakazane. Oczywiście taki ruch nie zawsze jest legalny – zazwyczaj nie jest. Natomiast nie chodzi tutaj stricte o sam manewr wyprzedzania. Jeśli wiesz, jak go wykonać, jest on w 100% legalny.

Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej legalne?

Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej – legalne, czy nie? To zależy od tego, w jaki sposób wykonasz taki manewr. Co do zasady, nic nie stoi naprzeciwko. Nie ma w polskich przepisach ruchu drogowego takiego zapisu. Nie ma nic, co zabraniałoby stricte wyprzedzania na podwójnej ciągłej – taki przepis nie istnieje. Oczywiście nie oznacza to, że możesz taki manewr wykonać zawsze – we wszelakich okolicznościach. Co to, to nie. Od razu trzeba zaznaczyć, że aby taki manewr był legalny, musisz wiedzieć, jak go wykonać.

wyprzedzanie podwójna ciągła wyprzedził wyprzedzić ciągła linia legalne
Fot. pixabay.com

Zajrzyjmy w same przepisy. Ustawa Prawo o ruchu drogowym, rozdział 3 zatytułowany „ruch pojazdów”. Oddział 1 pt. „zasady ogólne”, art. 16., czyli „obowiązki kierującego pojazdem”. W ustępie 2 czytamy o tym, że „kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze”. W kolejnych przepisach jest mniej więcej to samo. Zawsze musisz trzymać się prawej strony jezdni.

Potwierdza to chociażby ust. 4. „Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa”. Prawa strona jezdni. Dlaczego to takie istotne? O tym za moment. Natomiast część o tym, że nie wolno zajmować więcej niż jednego pasa może dotyczyć chociażby szeryfów. Na pewno kojarzycie tych kierowców, którzy blokują dwa pasy przy dojeździe do zwężenia. Masz stać grzecznie z kolejką ustawioną na prawym pasie. Taki szeryf przypilnuje, żebyś nie czmychnął lewym. I dostanie za to mandat, oczywiście. Ale to temat na inną historię.

wyprzedzanie podwójna ciągła wyprzedził wyprzedzić ciągła linia legalne
fot. pixabay

Wyprzedzanie legalne?

W tym samym artykule czytamy o tym, że „kierujący pojazdem zaprzęgowym, rowerem, wózkiem rowerowym, motorowerem, wózkiem ręcznym oraz osoba prowadząca pojazd napędzany silnikiem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych”. To bardzo istotne. W tym momencie dochodzimy do ważnych wniosków. Co już na ten moment udało nam się ustalić? To, że zawsze powinniśmy się trzymać prawej strony jezdni i to, że w zamyśle wszystkie te „wolniejsze” pojazdy w miarę możliwości mają jechać poboczem.

Oddział 6 tegoż rozdziału pt. „wyprzedzanie” oraz art. 24. o takim samym tytule. Ustęp 2 mówi nam: „Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania […] odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m”. Więc wszystkie pojazdy są zobowiązane poruszać się prawą stroną jezdni. Pojazdy wolniejsze muszą wręcz poruszać się po poboczu, jeśli jest to możliwe. I jeśli taki pojazd porusza się w taki sposób, że możesz go wyprzedzić, zachowując przy tym odstęp 1 metra i jednocześnie nie najeżdżając na linię ciągłą, to jest to manewr w 100% legalny!

wyprzedzanie podwójna ciągła wyprzedził wyprzedzić ciągła linia legalne
fot. pixabay

Jak to możliwe?

Nie ma przepisu zabraniającego wyprzedzania na podwójnej ciągłej. Jest natomiast przepis mówiący o tym, że za samo najechanie na linię podwójną ciągłą grozi ci 200 zł mandatu i 5 punktów karnych. Jeśli nawet przy podwójnej ciągłej zdołasz wyprzedzić zachowując metr odstępu i nie najechać na linię – wszystko jest w porządku. Jeśli nikogo nie wyprzedzasz, a najedziesz na linię ciągłą, grozi ci 200 zł mandatu i 5 punktów karnych. Natomiast jeśli spróbujesz takiego wyprzedzania i najedziesz na linię ciągłą, wtedy możesz już dostać 1000 zł mandatu i 5 punktów karnych. Jedyny moment, w którym możesz bezkarnie najechać na linię ciągłą to omijanie. Omijanie, czyli zgodnie z przepisami „przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody”.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News